Yüksek kolesterol hakkında bilinmesi gerekenler
Menu

Yüksek kolesterol hakkında bilinmesi gerekenler

yüksek kolesterol

Kolesterol aslında kanda var olan yağ türüdür. Genelde, vücudumuz gerekli olan kolesterolü kendisi üretir. Yüksek kolesterol, kötü kolesterolün kanda birikmesine verilen isimdir. Kan içinde kötü kolesterolün yüksek olması belirli riskleri beraberinde getirir. Bu yağlar, damarlarda birikerek, kalp krizi, damar sertliği, felç gibi hastalıklara zemin hazırlar.

yüksek kolesterol nedir

Kolesterol aslında yağ olarak tanımlansa da yağ değildir. Bir steroiddir. Steroidler, iltihaplar ile savaşan maddelerdir. Vücudumuz, günde 2.500mgr. kadar üretilir. Beyin, sinir sistemi, , gözler ve bağışıklık sisteminde kolesterol olmaz ise, sistem yeterince düzgün çalışmaz. Kolesterolün vücutta dengede kalması, bağışıklık sistemimizin güçlenmesi demektir. Kolesterolün var olandan çok düşük olması ise, kanser gibi bağışıklık sisteminin savaşmakta zorlanacağı hastalıkları meydana getirir.

Kan kolesterolü, kan dolaşımında olan kolesteroldür.

İyi kolesterol, diğer adı HDL olan ve dokularda olan kolesterolü dışarıya atılmasını sağlayan kolesteroldür. Besinlerden alınmayan bu kolesterol sadece vücut tarafından yapılır.

Kötü kolesterol, diğer adı LDL olan bu kolesterol, kan damarlarının duvarlarında birikir.

Yüksek kolesterol belirtileri nelerdir?

Kalbe giden damarların tıkanması sonucu göğüs ağrısı, bacak ağrısı ve kalbe giden damarlarda pıhtı yüksek kolesterol belirtisidir. Kalp yetmezliği, gözlerin etrafında ve ciltte oluşan sarı lekeler kolesterol birikmesi belirtisidir.

Yüksek kolesterol nedenleri nelerdir?

Aile içinde 1. derecede yakında yüksek kolesterol olması, yüksek yağ içeren beslenme şekli, aşırı kilolu olma, diyabet ve bazı ilaçlar kolesterolün yüksek olmasına neden olur. Fakat, yüksek kolesterol bazen damarlar komple tıkanıncaya kadar belirti vermeyebilir. Doymuş yağlardan zengin beslenme yüksek kolesterol nedenidir. Tekli doymuş yağlar ise yararlı kolesterolü yükseltir. Kolesterolü ölçmek için genelde kan tahlili yapılır. Yaklaşık 12 saat bir şey yenilemedikten sonra alınan kan örneği içinde kötü, iyi ve total kolesterol ölçülür.

Tiroid bezinin yeterince çalışmaması, hipofiz bezinin fazla çalışması, karaciğer ve böbrek hastalıkları kolesterol yükselmesine neden olur. Kilolu olmanız, tansiyon problemleri kolesterol yüksekliğini tetikler.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.