Menu

Yüksek antioksidan içeren meyveler

meyve baş

Hastalıkların en fazla göründüğü dönem içindeyiz. Daha az hastalanmak ve yatağa düşmemek için özellikle antioksidan gıda tüketimine çok daha fazla önem vermeliyiz. Bu nedenle vitamin ve mineral açısından zengin bir beslenme düzenine geçmekte fayda vardır. Vücudumuz sabah yataktan kalktığımızda bile yaklaşık 100 civarında vitamin ve mineral eksikliği hisseder. İşte, antioksidan özelliği çok yüksek olan gıdalar ;

meyve1

Uzmanlar son yıllarda besin değeri yüksek ve antioksidan olarak zengin olan çeşitli meyveler ve sebzeleri şiddetle tavsiye ediyor. Bu besinler, bağışıklık sistemini hızla güçlendirirken sağlığımıza çok katkı sağlıyor. Daha zinde, dinç hissederken cilt yapımızı da gençleştiriyor.

meyve4

Nar, papaya, çarkıfelek, Norveç böğürtleni bugün tıpta süper meyveler olarak biliniyor. Bu meyveler, serbest radikalleri engelleyen en kuvvetli antioksidanlar olan C ve E vitamini açısından çok zengindir. Böğürtlen gibi rengi koyu kırmızı olan meyvelerde kırmızı rengi veren antosiyanin isimli kimyasal ile doludurlar. Bu madde doğada bilinen en kuvvetli antioksidanlardandır. Ayrıca kalsiyum, magnezyum ve benzoik asit açısından da çok zengin olan bu meyveler süper besin ismini buradan almaktadır.

meyve2

Oksijen olmadan yaşayamayan insan vücudu aslında oksijen soludukça serbest radikal üretmektedir. Bu serbest radikaller, vücudumuzda çok ciddi hasarlar yaratır. Kanser başta olmak üzere pek çok hastalığın başlamasına neden olurlar. Hayatımız boyunca oksijen tüketmek zorunda olduğumuza göre, bol antioksidan alarak bu etkiyi hafifletmek zorundayız.

meyve3

Fakat, her antioksidan serbest radikalleri etkisiz hale getirmez. Nar, böğürtlen, çilek, papaya, çarkıfelek gibi meyveler serbest radikalleri etkisiz hale getiren antioksidanlarla doludur. Bu tarz meyvelerde dikkat edilecek şey, hormonsuz ve doğal şartlarda yetişmiş olmalarının gerekliliğidir. Bu nedenle belki de en çok önerilen meyve Norveç böğürtlenidir. Bu böğürtlen, altın renkli ve yabanidir. Yaklaşık olarak -40 derecede bile donmaz. Dünyanın en nadir bulunan ve en pahalı meyvesidir.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.