Yolculukta ne çeşit aşılar yapılmalı
Menu

Yolculukta ne çeşit aşılar yapılmalı

yolculukta yapılacak aşılar

Dünyanın neresine giderseniz gidin belli aşıların yaptırılması gereklidir. Peki, yolculukta ne çeşit aşılar yapılmalı, hangi aşılar tercihe bağlı ve yapılacak olan aşılar ne zaman yapılmalı?

Yapılması gereken aşılar

Uzun bir yolculuğa çıkıp dünyayı gezmeyi düşünüyorsanız, beş değişik aşıyı olmanız gerekmektedir. Bu aşılar Hepatit A, Tifo, Sarı Humma, Polio ve difteri – Tetanoz aşılarıdır. Neden bu kadar aşı olmak gerekiyor diye soracak olursanız, aslında fazla olmadığını da anlayacaksınız. Herhangi bir Afrika ülkesine gitmek istediğinizde zorunlu olarak 20’ye yakın aşı olmanız gerektiğini düşünün. Yukarıda saydığımız aşılar hiç de fazla değil aslında.

Yapılacak aşı çeşitleri

Hepatit A aşısı: Aslında yapılması zorunlu olmayan bir aşıdır, ancak Afrika, Asya, Güney Amerika, Orta Doğu ve Doğu Avrupa ülkelerine yolculuk yapacaksanız bu aşıyı yaptırmanızda fayda var. Çünkü bu coğrafyadaki ülkelerde yaygın görülen bir virüstür. Aşı uygulaması 2 doz şeklinde olmaktadır. İlk doz yapıldıktan yaklaşık dört hafta sonra koruyuculuk sağlayan aşının ikinci dozu, bu süreden yaklaşık 6 – 24 hafta içinde yapılması lazım. Bunun anlamı da yolculuğa çıkmadan önce, yaklaşık 6 ay kadar evvel ilk doz aşıyı olmak önemlidir.

Tifo aşısı: Gelişmiş ülkelere ve kısa süreli yapılacak yolculuklarda uygulanması gerekmeyen bir aşıdır. Fakat Hindistan, Peru ve batı Afrika bölgelerine 1 aydan az olmayacak seyahat planlayanlar için önemli bir aşıdır. Aşı yaptıranlar, yine de bu bölgelere yaprıkları seyahatlerde yediklerine ve içtiklerine özen göstermelidir, çünkü koruma oranı yüzde yetmişe bile varamıyor.

Sarı Humma aşısı: Afrika ve Güney Amerika yolculuğu yapacak olan kişilerin yaptırması zorunlu olan bir aşıdır. Bu aşıyı yaptırdığınızda seyahatiniz boyunca aşı sertifikasını taşımanız gerekmektedir. Bu aşı belgesine sahip olmayanlar, bu coğrafyadaki ülkelerin gümrüklerinden geri çevrilebiliyorlar. 10 yıl gibi etkiye sahip olan aşı, yapıldıktan 10 gün sonra etkisini göstermeye başlamaktadır.

Polio aşısı: Hindistan, Pakistan, Sudan, çad, Nijerya, Afganistan, mısır, benin, Burkina Faso, Fildişi Sahilleri, Kamerun, Botswana, Gine, Mali, Yemen, Gana ve orta Afrika Cumhuriyetine yolculuk edecek olan kişiler, Poliomiyelit virüsüne karşı ağızdan bir doz yaptırmalılar.

Difteri- Tetanoz aşısı: Yolculuk yapmasanız da uygulanması gereken önemli bir aşıdır. Doğumda sonra bebeklere yapılan DTP sayesinde 10-12 yaşlarına kadar etkin bir şekilde korunabiliyoruz. Ancak etkisinin yüzde yüz olması için her 10 yılda bir tekrarlanmasında yarar vardır.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.