Yok olmanın eşiğinden dönen türler
Menu

Yok olmanın eşiğinden dönen türler

soyu kurtarılan hayvanlar

Doğayı Koruma Uluslararası Birliği tarafından açıklanan bilgilere göre 17.291 tür yok olmanın eşiğindedir. Korkunç gözüken bu rakama rağmen bazı başarı öyküleri de vardır. Yok olmanın eşiğinden kurtulan hayvan türlerinin bir listesini yayınlayan dernek aslında bunun için ne kadar çok çaba gösterdiklerini de anlatmaktadır. İşte, yok olmanın eşiğinden dönen türler ;

kel kartal

Kel Kartal ;

1950’li yıllarda Kel Kartallar, 48 adet Amerikan eyaletinde 300 bin adet kadardı. Kuşların bu kadar az olmasının sebebi, DDT kullanımıydı. 1972 yılında bu ilacın kullanımı yasaklandı. O günden sonra tahminen 10 bin adet üreyen ve yaşayan Kel Kartal Amerika’da yaşama döndü. 1995 yılında ABD tehlike altında ki türler listesinden çıkarıldılar.

siyah ayaklı gelincik

Siyah ayaklı Gelincik ;

Siyah Ayaklı Dağ Gelinciği, 1979 yılında tamamen nesli tükenmiş olarak açıklandı. Fakat, küçük bir grup Wyoming’de canlı bulundu. 18 adet olan gelincikler, bir merkeze alınarak üretildi ve bakıldı. Bugün bu gelinciklerin sayısı 1.200 adettir.

beyaz gergedan

Beyaz Gergedan ;

19. yüzyılda 100 adet kalan bu hayvanlar, ciddi bir koruma altına alındılar. Güney Afrika’da yaklaşık 20 bin adet kadar yaşayan beyaz gergedan bulunmaktadır. Çok büyük çaba harcanan bu hayvanlar, hala koruma altındadır.

condor

California Condor ;

1987 yılında Kuzey Amerika kuşu olan Condor’lar, doğada soyunu  kaybetmiş kabul edildi. San Diego Wild Park ve Los Angeles hayvanat Bahçesi tarafından yürütülen çalışmalar ile bir başarı hikayesi yaratıldı. Şu anda 350 kuş, Kaliforniya, Arizona ve Meksika semalarına salınmıştır.

kambur balina

Kambur Balina ;

1980 yılında dünyada meydana gelen ticari balina avı nedeni ile soyu tükenen bu hayvanlar, uluslar arası yasakların gelmesi ile nüfuslarını 80 bin adete çıkarmıştır. Halan, soyu tükenme riski taşısa da balinalar hakkında katı kanunlar yürürlüktedir.

przewalski atı

Przewalski Atı ;

1960 yılında nesli tükenen bu atlar doğanın en vahşi atlarıdır. 14 adet kalan bu atlar bir bakım ve koruma programına alınmış ve bugün 1.500 adet hayvanat bahçesi, 400 adeti ise Çin ve Moğalistan’da yaşamaktadır.

amerikan bizon

Amerikan Bizonu ;

Alaska ve Meksika’da sürüler halinde yaşarken ticari avcılık ve sığrı hastalıkları nedeni ile tükenme eşiğine geldi. Vahşi bir sığır türü olan bu hayvanlar, koruma altına alınarak 500 bin adet kadar üretildi. Yaklaşık 20 bin adeti, Yellowstone gibi milli parklarda koruma içinde vahşi yaşamlarına devam etmektedir.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.