Menu

Yetişkinlerde kekemelik tedavisi nasıl yapılır

kekemelik tedavisi

Yetişkinlik döneminde kekemelik tedavisi başarı ile uygulanmaktadır. Kadınlarda ve erkeklerde kekemelik yüzünden başlayan pek çok problem vardır. Psikolojik olarak kendini ifade edememe bir süre sonra kişide duygusal boşluklar yaratır. Telefonla konuşma ve insanlarla iletişim yapmama sıkıntısı bir yana kekeme olan pek çok insan kendi dünyasına kapanır.

kekemelik

Yetişkin insanlarda kekemelikten kurtulmak için pek çok terapi yöntemi vardır. Kekemelik yüzünden psikolojik sorunlar yaşayan insanlara uygulanan bu tedaviler ile kekemeliğin hayata olan sınırlamaları kalkmaktadır. Kişiye özel uygulanan bu sistem ile, olumlu olarak değişir. Kekemeliğin kişinin hayatını yönlendirmesine fırsat vermeden rahatlıkla yönetilen bir durum olması kazanılır.

Kekemeliğin yetişkinlerde tedavisi nasıl yapılır?

Yetişkinlerde, konuşurken akıcılık ve takılmaları engellemek için, terapi metotları izlenir. Takılmaların azalması veya takılmaların yumuşatılması hedeflenir. Terapilerde kullanılan metotlar mümkün olduğunca kişiye öğretilir. Bunda olan amaç, her ortamda bu metotların kişi tarafından kullanılmasıdır. Öğrenilen her şeyin normal hayata uygulanmasının hastaya öğretilmesi bu nedenle çok önemlidir.

Kekeleme sırasında veya öncesinde hastanın oluşmuş olan tikleri hastanın konuşmasını sınırlar. Gözleri kısma, nefes alma, baş ve boyun hareketleri, el kol hareketleri aslında konuşmayı rahatlatmak amaçlı gelişir. Terapinin içine bu tiklerden kurtulma da eklenir. Hastaya ev ödevleri verilir ve terapi ilerledikçe bu ödevler değişir. Tamamen kişiye özel olan bu sistem ile günlük hayata geçirilen hedefler tayin edilir.
Kekemelik tedavisinde en önemli olan unsur sabırdır. Kişiden kişiye değişen bazı belirtiler sunan kekemelik zamanla tedavi edilir. Bu nedenle uzun süre takip edilmesi gerekir. El, bacak, ağız ve çene kasılmaları yaratan kekemelik ve psikolojik olarak çöküntüleri de taşır. Tüm bunlar bir anda yok edilemez.

Tedavi, kişide olan kekemeliğin türüne, kişinin yaşına, eğitim düzeyine hatta motivasyonuna göre değişir. İlk üç ay tedavide bu septomların anlaşılması ve daha sonra takibi ile devam eder. Aslında tedavi 3 ay içinde kendini belli eder. Tedavinin başarılı olması için, kişinin kendi motivasyonu çok önemlidir. Bazı hastalarda ilk 3 ay içinde çözüm alınırken bazı hastalarda bu süre uzayabilmektedir. Tedavide, bireyin olumsuz düşüncelerinin ve algılarının değişmesi gerekir. Ayrıca, uzaman duyulan güven, kararlılık ve uygulamanın başarılı olacağına olan inanç başarıya ulaşmak için altın kuraldır.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.