Menu

Yeşil eriğin faydaları

erik baş

Bütün kış boyunca yeşil erik olsa da yesek mi dediniz. İşte yaz geliyor ve tezgahlar da yeşil erik gözükmeye başladı. C vitamini açısından çok zengin olan yeşil eriğin faydaları saymakla bitmiyor. İşte, yeşil eriğin faydaları ;

erik1

Yeşil erik bol lifli bir meyvedir. Bu nedenle bağırsaklarımıza ve sindirim sistemimize çok faydalıdır. Sindirim sistemimizin daha iyi çalışmasını sağlarken, gaz ve şişkinlik problemlerine engeller. Bağırsaklarda yediğimiz besinlerin daha iyi sindirilmesini sağlar. İleri yaşlarda yaşlanmaya bağlı görme kusurlarını tedavi eder. Ayrıca göğüs ve meme kanserine iyi gelmektedir. Kanser hücrelerinin büyümesini engeller. Antioksidan özelliği pek çok meyveden çok daha fazladır.

erik2

Bol C vitamini içerdiğinden bağışıklık sistemini onarır ve korur. Diş etlerini kuvvetlendirir. Dişlerin sağlıklı olmasını sağlar. Demir eksikliğine iyi gelir. Yeşil erik yiyerek vücutta kırmızı kan hücreleri yapılır. Demir eksikliği çeken kişilere yeşil erik tavsiye edilir.

erik3

Yeşil erik kandaki şeker oranını dengeler. Bu nedenle diyetlerde yeşil erik önerilir. Kan şekeri düşük olduğunda acıkmazsınız. Bağ dokusunu sıkılaştırarak daha sıkı bir vücut yapısı olmasını sağlar. Çok iyi bir antioksidandır. Ayrıca akciğerin iyi çalışmasını ve hastalıklara karşı güçlenmesini sağlar.  Astım, akciğer kanseri, öksürük gibi pek çok akciğer hastalığına karşı etkilidir.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.