Yerçekimine meydan okuyan 6 ev
Menu

Yerçekimine meydan okuyan 6 ev

başaşağı ev polonya

Oturduğumuz evlerin kişisel konforumuza uygun olmasını isteriz. Bununla birlikte standart ev görünümünden daha farklı bir mimariye sahip olması da isteyeceğimiz özelliklerden olabilir. Dünyanın bazı yerlerinde, mimarlar çılgın projelerin altına imza atıyorlar. Biz de sizlere bu evlerden bazılarını tanıtmak istedik. İşte, yerçekimine meydan okuyan 6 ev;

yüzen kale

Yüzen kale – Ukrayna: Tek bir kolon tarafından desteklenen ve oldukça gizemli görünen bu çiftlik evi bir bilim kurgu filmi için tasarlanmıştır. Yerçekimine inat oldukça etkileyici bir görünümü var.

wozoco apartmanı hollanda

Wozoco Apartmanı – Hollanda: Amsterdam’da bulunan bu ev, imar planında yapılan bir yanlışlığın eseri aslında. Hollanda konut düzenleme yasalarına göre, evlerin belli bir oranda gün ışığı almalarını öngörmektedir. Bina sahipleri de çözümü bu şekilde bulmuşlar.

küp evler hollanda

Küp evler – Hollanda: Mimar Piet Blom imzalı bu evler kırk beş derecelik bir eğimle üç tarafı da aşağıya dönük diğer yönleri de gökyüzüne dönük olarak tasarlanmıştır. Oldukça pahalı olan bu evlerde yaşamak keyifli olsa gerek.

habitat 67 canada

Habitat 67 – Kanada: Montreal’de bulunan bu evler bir lego gibi birbirine bağlanmış yığın gibi görünmekte. Standart dikey yapı uygulanmadan her ev için ayrı birer veranda da kullanıma sunulmuş.

başaşağı ev polonya

Baş aşağı ev – Polonya: Bu ters tasarımlı ev aslında saçma gibi gelebilir, ama tasarımcı ve hayırsever bir Polonyalı olan Daniel Czapiewski bu tasarımla bir mesaj vermeye çalışıyor. Polonya’daki eski komünist dönemin bir sosyal yorumu olarak inşa edilmiş!..

güneş çiçeği dönen ev

Günebakan dönen evi – Germany: Mimar Rolf Disch’in tasarımı olan bu ev, kış aylarında güneşe doğru dönmekte ve yaz aylarında da arka tarafına dönmekjtedir. Güneş enerjisi ile çalışan bu ev mimari olarak çok güzel görünmese de çevre bilinci bakımından değerli.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.