Menu

Yerçekimi nedir

yercekimi

 

yerçekimi nedir kısa, yer çekimi nasıl oluşur, yerçekimini bulan bilim adamı.

Ünlü İngiliz bilim adamı Isaac Newton’un bir elma ağaca altında otururken “Yerçekimi Kanunu”nu nasıl bulmuş olduğu gerçekten ilginç bir hikayedir.

Bu tür hikayelerin çoğu uydurmadır ama, İsaac Newton’unki gerçek olabilir. Newton’un altında oturduğu elma ağacının dalından düşen bir elma, ünlü bilim adamının kafasında bazı soruların şekillenmesine yol açmıştır belki de. Dalından kopan elma niçin yukarıya doğru değil de,yere düşüyor?Daldan kopan elma,pencereden atılan bir şey yere düşüyor da, ay ve gökyüzündeki yıldızlar niçin düşmüyor? Bu sorular üzerinde uzun süre düşünen, çalışmalar ve deneyler yapan İsaac New-ton, birkaç yıl sonra, bütün evrene egemen olan yerçekimi kanunu’nun formülünü ortaya koymuştur.

Basit bir tanımlamayla,yerçekimi, yeryüzündeki cisimleri yere doğru çeken kuvvettir. Başka türlü söylemek gerekirse, dünyayı ve diğer gezegenleri güneşin çevresindeki hareket ettikleri yolda tutan,bunu sağlayan kuvvet “yerçekimi kuvveti” dir.

Bilindiği gibi, havada serbest bırakılan her cisim yere düşer. Bu düşmeye sebep olan da, yukarda belirttiğimiz gibi “yerçekimi kuvveti”nden başka bir şey değildir. Cisimlerin “ağır” ya da “hafif olduklarını söylediğimiz zaman, aslında arzın onları daha büyük veya daha az bir kuvvetle çekmesi sözkonusudur. Her cismin diğer cisimler üzerinde belirli bir “çekimsel” kuvveti vardır. Bu çekim kuvveti, sözkonusu cisimlerin kitlesine ve birbirine olan mesafesine bağlıdır. Cisimler ağırlaştıkça ve aralarındaki mesafe az aldıkça,birbirleri üzerindeki çekim kuvveti büyür.

Astronomlar ve bilim adamları, gökyüzündeki cisimlerin (ay, gezegenler, vs.) bulundukları durumda düşmeksizin kalmalarını bu kanunla açıklamaktadırlar. Her cisme etki yapan yerçekimi kuvveti eşit değildir. Bir cismin düşmesini önlemek, o cismi etkileyen yerçekimi ivmesine eşit,ancak zıt yönlü başka bir kuvvetin etkisiyle mümkün olabilir. Yerçekimi ivmesi sabit (değişmez) bir değerdir. Bir cismin kitlesi ile yerçekimi ivmesinin çarpılması sonucu, o cismin ağırlığı bulunur.

Yerçekimi ivmesi dünyanın hemen her tarafında 980 sm/ saniye kare’dir.

Ekvator’dan kutuplara doğru gidildikçe bu ivme biraz artar. Dolayısıyla, aynı cisim Ekvator’da ve kutuplarda tartılacak olursa ağırlığının farkettiği görülecektir.
189 Comments
 1. burak Cevapla
 2. Fatmanur Cevapla
 3. Anonim Cevapla
 4. Zeynep.. Cevapla
 5. Anonim Cevapla
 6. Sevda Cevapla
 7. Anonim Cevapla
 8. Bilmesende olur Cevapla
 9. Anonim Cevapla
 10. serhat Cevapla
  • Anonim Cevapla
 11. Lizge Dastan Cevapla
 12. öykü acar Cevapla
  • Anonim Cevapla
  • Anonim Cevapla
  • Anonim Cevapla
  • Anonim Cevapla
 13. hayır! Cevapla
 14. bence çok güzel Cevapla
 15. Mardinli Serseri Cevapla
 16. Yağmur Nur Kızılyar Cevapla
 17. Yağmur Nur Kızılyar Cevapla
 18. berrar Cevapla
 19. nabacan salak Cevapla
  • Dtfhgfggsf Cevapla
 20. eda Cevapla
 21. mert Cevapla
 22. nabacan Cevapla

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.