Yenidoğan bebeklerde zeka testleri soru ve cevaplar
Menu

Yenidoğan bebeklerde zeka testleri soru ve cevaplar

bebeklerde zeka testi

Yenidoğan bebeklere çeşitli tarama testleri yapılır. Bu testler sayesinde bebeğin zeka gelişimi, çeşitli sağlık sorunları ortaya çıkar. Bu testlerde amaç, hastalıkların kalıcı olmadan önce tedavisinin yapılmasıdır.

bebeklerde tarama testi

Yenidoğan tarama testleri

Yenidoğan bebeklerin hepsine kalıcı hasar yaratan hastalıkların teşhisi ve ölümün engellenmesi amacı ile yenidoğan taraması yapılmaktadır.

Yenidoğan tarama testi ve zeka testi(topuk testi) aynı şeyler midir?

Doğumsal oluşan hastalıklarda erken tanı koyulup, tedaviye başlanmaz ise beraberinde zeka geriliği de oluşmaktadır. Bu nedenle, halk arasında bu testlere zeka testi denilir. Oysa bu testler ile zeka seviyesi ölçülmemektedir.

Gebelikte uygulanan zeka testi ile doğum sonrası zeka testi aynı mıdır?

Gebeliğin ikinci kısmında uygulanan tarama testinde beyin-omurilik gelişimi, Down sendromu gibi kromozom hastalıkları tanısı için uygulanmaktadır. Doğum sonrası yapılan testler, bebeğin metabolzimasında ki problemler için yapılır. Bu tarz hastalıklar bebeğin zeka gelişimini etkiler bu nedenle gebelikte yapılan tarama testlerine de zeka testi denilmektedir. Gebelikte ve doğum sonrası yapılan testler birbirinden farklı testlerdir ve kesinlikle her ikisi de uygulanmalıdır.

Tarama testi ne zaman yapılmalıdır?

Yenidoğanlarda tarama örneği 3-6. Günler arasında alınmalıdır. Bunun başlıca nedeni bebeğin protein almasıdır. İlk hafta geçirilmemelidir.

Tarama testi nasıl yapılır?

Topuktan alınan kan örnekleri özel bir kağıda sürtülerek emdirilir. Standart olan testlerde fenilketonüri ve hipotiroidi taraması yapılırken, teknolojik olanağı yüksek olan yerlerde bu kan örneği ile 35ten fazla hastalığın taraması yapılır.

Test sonuçları nasıl bildirilir?

Test sonucunda hastalık olasılığı varsa bebek geriye hastaneye çağrılır. Yeniden kan örneği alınan bebeklerde ikinci testte pozitif çıkarsa, detaylı taramalar sonrası hastalığın teşhisi koyulur ve tedaviye başlanır.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.