Yaz sıcaklarında iyi uykunun sırları
Menu

Yaz sıcaklarında iyi uykunun sırları

uyku baş

Havanın ısınması geceleri rahat uyku olanağını engelliyor. Vücudumuz terleme ile kendini soğutmaya çalışıyorken ne yazık ki bizim uykumuzu da alıyor. Rahat bir şekilde uyumak için uzmanlar belirli uyarılar yapıyor. İşte yaz aylarında rahat uykunun sırları ;

uyku1

Yaz geceleri yatmadan 3 saat öncesine kadar bir şey tüketmemeye dikkat edin. Özellikle karbonhidratlı, yağlı ve kızartmalardan uzak durun. Bu tür gıdalar, vücut sıcaklığınızı hızla yükseltir. Metabolizmanız kendini soğutmaya çalışacak ve çok daha fazla terleyeceksiniz.

İyi uyku için sıcaklarda odada bir klima varsa, klimayı 25-26 derecelerde çalıştırın. Uyku sorununuzun nedeni oda içinde ki nemdir. Klima bu sıcaklıkta nemi toplayacak ve elverişli bir uyku ortamı sağlayacaktır. Üstelik fazla soğukta bu sefer tam tersi vücudunuz kendini ısıtmaya çalışacak ve matabolizmanız hızlanarak uykunuz kaçacaktır. Yatak odaları için ideal uyku sıcaklığı 25-26 derece arasıdır.

uyku2

Uzmanlar uyku için en iyi ortamları sıcaklarda aspiratörlerin verdiğini söylüyor. Yatak odanızın tavanına veya bir köşesine koyulan aspiratör odada ki havayı harekete geçirecek ve havanın sirkülasyonunu sağlayarak sizi rahatlatacaktır. Bu uygulama ile teriniz buharlaşacaktır.

Yaz gecelerinde en ideal yatak odası ısısını ayarlamanız lazımdır. Gündüzleri odanın güneşlik ve perdelerini sıkıca kapatın. Akşamları yatmadan önce yaklaşık 1-2 saat kadar odanın tüm pencerelerini açarak ortamda ısınmış olan havayı içerden egzostlayın. Böylece, oda serinleyecek ve rahatlayacaktır.

uyku3

Mümkün olduğunca yatmadan önce sigara ve alkol kullanmayın. Çay ve kahveyi azaltın. O gün kafeini fazla aldıysanız bol su içerek vücudunuzdan kafeini atmaya çalışın.

Yatak odasında olan televizyon gibi elektrikli aletler, lambalar çalışıyorsa kapatın bu tarz elektrikli cihazlar ortamın sıcaklığını arttırırlar.

Uyumadan önce mutlaka duş alın ve saçlarınızı kurutmayın. Ilık su ile duş almak ve karanlık ortamda bulunmak melotonin hormonu salgılamanızı sağlayacaktır. Bu hormon uyku hormonudur.




Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.