Yaz ayında yaşanan sağlık sorunları ve kolay çözümleri
Menu

Yaz ayında yaşanan sağlık sorunları ve kolay çözümleri

yaz ayı

Yaz sıcaklarının başlaması ile çeşitli sorunlar yaşarız. Böcek ve arı sokması, ter kokusu ve güneş yanıkları sıklıkla yaşanan sorunlardır. Bu tarz sorunlarda evde kendi başınıza yapılabilecek çeşitli püf noktaları verelim istedik. Yaz sıcaklarında yaşanan sağlık sorunlarının kolay çözümleri ;

arı sokması

Böcek ve arı sokmaları ; Sizi bir arı sokarsa yapılabilecek en kolay çözüm hemen sokulan yere amonyak sürmektir. Amonyak arının tüm zehrini aldığı gibi şişmesini ve acıyı da ortadan kaldırır. Eğer amonyak yoksa yapılacak en kolay çözüm amonyaklı temizlik maddelerini kullanmaktır. Amonyaklı bir lavabo temizleyicisinden sokulan bölgeye bir miktar sürdüğünüzde arının soktuğu bölgenin rahatlayacağını göreceksiniz. Eğer bir böcek tarafından ısırıldıysanız, bol su ve sabunla bölgeyi iyice temizleyip, bir muz kabuğunun iç kısmını bölgeye bastırın. Asla yıkamayın ve muz kalıntılarının bölgede kalmasını sağlayın.

Woman with sunburn

Güneş yanığı; Güneşte çok kalarak yanığa sebep olduysanız en iyi ilaç elma sirkesi kullanmaktır. Elma sirkesi içinde bulunan asetik asit, ciltte asit dengesini kurar ve iyi bir antiseptik olduğundan aynı zamanda bakterileri öldürerek iltihaplara iyi gelir. Elma sirkesine batırılmış bir havlu, yanık bölgeye koyulur ve kuruyana kadar burada tutulur. Ayrıca ağrı hissettiğiniz her bölgeye rahatlıkla elma sirkesi koyabilirsiniz. Elma sirkesini iltihaplarda, kaşıntı da da rahatlıkla kullanabilirsiniz.

topuk çatlağı

Çatlamış topuklar ; Yaz aylarında ayak topukları çok hızlı kuruyarak çatlakları oluşturur. Hem çok kötü bir görünüm yaratır ham de bakteri ve mantarın bu bölgeye yerleşmesi için bir zemin oluşmuş olur. Topuk çatlakları için, papaya meyvesi püre haline getirilip kullanılırsa ve hafta da 2 kez bu kür kullanılırsa çatlaklar yok olur. Ayrıca, vazelin ve elma sirkesi karıştırılarak bu bölgede  rahatlıkla kullanılabilir.

ter kokusu

Ter kokusu ; Sıcaklar ile birlikte ter kokusu hepimizin başına ciddi sorunlar açar. Ter kokusunu engellemek için karbonat rahatlıkla kullanılır. Terimiz asidiktir. Karbonat ise alkalidir. Karbonat, koltuk altına sürüldüğünde terin oluşmasını engellemez sadece hızlı bir şekilde buharlaştırır. Bu nedenle çok sağlıklıdır.

sararan tırnaklar

Sararan tırnaklar ve güneş lekeleri ; Eğer tırnaklarınız sıcak ile birlikte ve oje kullanımı ile sarardıysa yapılacak en güzel şey, limon kullanmaktır. Bir limonu ortadan kesin ve tırnaklarınızı içine batırın. Bir müddet bekleyip, su ile durulayın. Tırnakların renginin açıldığını fark edeceksiniz. Ayrıca güneş lekelerinde de rahatlıkla limon kullanabilirsiniz. Lekelerin olduğu bölgeye limon sürün bir süre sonra lekelerin geçtiğini fark edeceksiniz.

araç tutması

Araç tutması; Zeytin içinde bol miktarda tanik asit barındırır. Bu sayede tükürük oluşumunu yavaşlatır. Ağız içinde tükürük oluşumunun artması, kusmaya hazırlanmak demektir. Bu nedenle yolculuklarda mideniz bulanmaya başladığında ağzınıza 2-3 tane zeytin atmak tutmayı ve etkilerini azaltacaktır.
2 Comments
  1. isim yok Cevapla
  2. cavit elgezdi Cevapla

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.