Yaşlılık lekeleri nedir, lekelerden kurtulmanın yolları nelerdir
Menu

Yaşlılık lekeleri nedir, lekelerden kurtulmanın yolları nelerdir

yaşlılık lekelerinden kurtulmak

Fazlaca güneşe maruz kalmak, ciltte yaşlılık lekelerine sebep olabilmektedir. Karaciğer lekeleri veya güneş lekeleri şeklinde adlandırılan yaşlılık lekeleri, düzensiz sınırlı oval şekilli koyu kahverengidirler. Daha çok ellerin üzerlerinde, ön kol, omuz, sırt ve yüzde yer almaktadırlar. 50 yaşın üzerindeki kişilerde çok yaygın şekilde görülebilmekte, gençlerde de cilt sorunlarından dolayı oluşabilmektedir. Ellerde veya yüzde oluşan bu lekelerden kurtulmak için başvurulabilecek birkaç değişik yöntem bulunmaktadır.

Yaşlılık lekelerinin sebepleri nelerdir?

Yaşlılık lekelerinin ya da karaciğer lekelerinin oluşmasındaki ana neden, uzun sürelerle ifade edilebilecek aşırı denecek şekilde güneşe maruz kalınmasıdır. Güneşin ultraviyole ışınları cilt yüzeyine geldiğinde, derideki pigmentlerden sorumlu olan melanosit hücreleri aşırı aktif olurlar. Sonuç olarak da bu hücreler, yüksek oranda melanin adı verilen bir pigment üretmeye başlarlar. Melanin’in görevi derinin alt tabakalarının güneşten korunmasını sağlamaktır. Aşırı şekilde üretilen melanin, cildin üst tabakasında bazı noktalarda birikir ve bu noktaların gelişmesine neden olur. Ciltte bu türdeki renk değişimlerinin oluşması için ultraviyole ışınlara birkaç yıl maruz kalmak gerekmektedir. Ancak bazı insanlarda genetik sebeplerden ötürü karaciğer lekelerinin gelişmesi daha sık görülür. Bazı kişilerde de melanin’in aşırı miktarda üretilmesi yaşlanma ile birlikte daha çok görülmektedir. Bronzlaşma yatağı veya bronzlaşma lambası kullanan kişilerde yaşlılık lekelerinin görülme oranı daha yüksektir. Düzenli olarak kullanılmakta olan bazı doğum kontrol hapları ve farklı ilaçlar karaciğer lekelerinin oluşmasına neden olabilmektedir. Tüm bunlara ek olarak hamilelik, karaciğer hastalıkları, hormonal dengesizlik, stres ve genetik durumlar yaşlılık lekelerinin diğer sebepleri olarak sayılabilir.

Yaşlılık lekelerinin tedavi yöntemleri:

Karaciğer lekeleri olarak da adlandırılan yaşlılık lekeleri zararlı olmamasına rağmen, kozmetik gerekçelerden dolayı bu lekelerden kurtulmak istemektedirler. Bu yaşlılık lekelerinden kurtulmak için çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Bunları sıralayacak olursak;

1- Beyazlatıcı kremler: beyazlatıcı özelliğe sahip hidrokinon içerikli kremler, karaciğer lekelerinin hafiflemesine yardımcı olmaktadır. Ellere uygulandığı taktirde, melanin pigment moleküllerini parçalamakta ve cildin doğal rengine kavuşmasını sağlamaktadır. Bu tür kremlerin etkileri uzun bir süreç gerektirmektedir ve birkaç ay düzenli olarak kullanılması gerekmektedir.

2- Kimyasal peeling: Yalnızca bir klinik dermatolog tarafından yapılması gereken kimyasal bir karışım cilde uygulanmaktadır. Uygulanan bu karışım derinin yüzeysel tabakalarının çıkarılmasında etkili olmaktadır. Yani, derinin en üst tabakasının soyulması ve yerine yeni derinin gelmesi şeklindedir.

3- Dondurma: Kriyoterapi olarak adlandırılan bu teknikte, küçük boyuttaki lekeler için dondurucu madde olarak genellikle sıvı azot kullanılmaktadır. Lekelerin olduğu bölgeye püskürtülerek uygulanır ve birikmiş deri pigmentleri parçalanır. 2-3 hafta kadar sonra yaşlılık lekeleri bulunan deri katmanı sıyrılarak alttan açık renkli temiz cildin ortaya çıkmasını sağlar.

4- Lazer uygulaması: Yaşlılık lekelerinden kurtulmanın yollarından biri de lazer tedavisidir. Bu uygulamada lekelerin olduğu bölgeler lazer radyasyonuna maruz bırakılır ve lekelerin önce griye dönmesine, sonra da lekelerin üzerinde kalın kabuğumsu bir tabakanın oluşmasına sebep olur. Bu katman sonrasında düşerek, sağlıklı cildin ortaya çıkması sağlanır. Lazer ışınları yeni pigment oluşmasını destekler ve pembemsi ton giderek yerine normal deri rengi oluşur.

yaşlılık lekeleri

Yaşlılık lekelerinde alternatif çözümler:

Aloe Vera: Bu bitki, Afrika ve Hindistan’ın pek çok bölgesinde çok miktarda bulunmaktadır. Çok etli ve sulu bir bitki olan AloVera’dan elde edilen bitki özü, pigmentasyon tedavisinde çok faydalı olan 18 amino asit içermektedir. Jel olarak cilde günde iki defa tatbik edilmesi yaşlılık lekelerinin giderilmesinde yardımcı olur.

Ayran: Ayranın içeriğindeki laktik asit, patojenlerin üremesini önler ve bununla birlikte yaşlılık lekelerinin giderilmesine destek olur. Bir pamuk yardımıyla ayranı lekelerin üzerine uygulamanız yeterlidir.

Hint Yağı: Cilt için önemli faydaları bulunan izostearik asit ve süksinik asit ihtiva etmektedir. Molekül ağırlığı sebebiyle cildin derinliklerine nüfuz eder, cildi gençleştirici etkisi ile de lekelerin rengini açar.

Soğan ve Sirke: Her gün iki defa olmak şartıyla, iki yemek kaşığı soğan suyu ve iki yemek kaşığı sirkeyi karıştırın ve bir pamuk ile lekeli bölgelere uygulayın. Gözle görülür sonuç elde edebilmek için birkaç ay uygulamaya devam edin.

E Vitamini: İçindeki yağı almak için bir E Vitamini kapsülünü kesin, bu yağı da doğrudan lekelerin olduğu bölgeye uygulayın. Günlük olarak düzenli şekilde uygulanırsa, zamanla lekelerin azalmasını sağlayacaktır.

Limon suyu: Bir adet limonu kesin ve doğrudan yaşlılık lekelerinin üzerine ovalayarak uygulayın. İçeriğindeki güçlü sitrik asit limonu etkili bir temizleme maddesi yapmaktadır. Her gün iki kez lekelere limon uygulamanız halinde 2-3 ay içinde cildinizdeki değişimi gzölemleyebilirsiniz.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.