Yaşlara göre çocuk gelişimi ve ailelere öneriler
Menu

Yaşlara göre çocuk gelişimi ve ailelere öneriler

çocuklarda gelişim

Çocuklar doğumlarından itibaren sürekli olarak gelişim gösterirler. Bu gelişime bağlı olarak da farklı hareketler ve ruh hali içindedirler. Bu nedenle, anne ve babanın çocuğu daha iyi anlayabilmek ve onunla iletişim kurmak için bu gelişimi iyi tanıması gerekmektedir. İşte, yaşlara göre çocuk gelişimi ;

çocuklarda yaşlara göre gelişim

0-3 ay arası gelişim

Bu süre içinde bebekler, başlarını dik tutmaya başlar, kollarını hareket ettirir ve ellerini yumruk yapar. Seslere karşı tepkisi vardır, tanıdığı birini görünce ellerini sallar, gözü ile takip edebilir, müzik ve konuşmalara tepki verir. Ona bakan kişiyi tanır ve kucağa alınınca susar, gülümser.

3-6 ay arası gelişim

Bu dönemde çevresinde olan eşyalara merak duyar, her şeyi ağzına alır ve baş artık daha uzun süre dik durur. Etrafında ses olmasından hoşlanır, yüksek ses çıkararak güler, anne ve babayı tanır. Kendine has özel hecelemeler geliştirir.

6-12 ay arası gelişim

Bu dönemde artık hareket kabiliyetini tam olarak kazanmaya başlayan bebek, eşyalara tutunarak ayağa kalkar. Emekleme dönemindedir. Dolap kapaklarını açabilir. Çünkü, bu dönem merak duygusunun geliştiği dönemdir. Karşılıklı oyun oynayabilir. İki sesli heceleri telaffuz edebilir. Anne ve babadan ayrı kalınca endişe duyar.

12-18 ay arası gelişim

Bu dönemde bebek hareket kabiliyetini iyice kazanır çünkü iskelet sistemi gelişmiştir. Eğilmek, çömelmek ve zıplamak gibi eylemleri yapabilir. Çatal bıçak tutar. İlk düzgün kelimeler söylenir ve çevresindeki her şeyi hızlıca öğrenir.

18-24 ay arası gelişim

Elleri daha iyi kullanmaya başlar. Kaşık ve çatal kullanarak yemek yemeği tam olarak yapabilir. Oyuncaklar ile oynaması daha iyidir ve uzun süre oynayabilir. Müzik ile dans ve tempo tutabilir. Kısa cümleler kurarak istediğini rahatlıkla anlatır.

2-3 yaş arası gelişim

Bu dönemde rahatlıkla koşabilir ve oyun oynayabilir. Artık arkadaş edinmeye başlamıştır. Bisiklet kullanabilir, top oynayabilir. Tuvalet yapma konusunda eğitim alınmaya başlamıştır. Eşyalarını paylaşmayı sevmez ve istemediği olaylara hayır diyebilir.

3-4 yaş arası gelişim

Bu dönemde artık kendi yemeğini kendisi yemeğe başlar. Resim yapma, çizgi çizme, giysilerini giyme, parkta oynama gibi pek çok aktiviteyi kendisi yapar. Basit ev işlerine yardım eder, tuvaleti gelince direk kendisi gider. Konuşma şekli artık tam olarak oturmaya başlamıştır. Rahatlıkla istediklerini söyler.

4-6 yaş arası gelişim

Bu dönemde artık çocuk yetişkinler gibi konuşmaya başlar, hikaye anlatır, arkadaşları ile oyun oynar, kıyafetlerini giyer ve çıkarır. Sayıları, kelimeleri artık bilmektedir. İletişim kurabilir, kuralları öğrenerek uygular, televizyon ve bilgisayara eğilimi artar.

Çocuğun gelişimi nasıl desteklenir?

Aile içinde karı ve kocanın birbirine olan uyumları, huzurları çok önemlidir, çocuğa verilen sözler tutulmalı ve anne ile babanın davranışlarda ortak hareket etmelidir.

Olması gerekenin üzerinde sert veya yumuşak davranılmamalıdır.

Çocuğa ilgi ve sevgi verilmelidir.

Çocuğun sorunları kesinlikle çözümlenmeli ve kaliteli zaman geçirilmelidir.

Çocuk ile karşılıklı mutlaka konuşulmalı ve iletişim sorunu yaratılmamalıdır.

Mutlaka söz hakkı çocuğa verilmelidir.
One Response
  1. sibel30 Cevapla

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.