Yaşınıza göre doğru beslenme
Menu

Yaşınıza göre doğru beslenme

nasıl beslenilmeli

Hepimiz yaş dönemlerimize göre farklı beslenme tarzına ihtiyaç duyarız. Belirli yaş dönemlerinde vücudumuz farklı vitamin ve mineral istediğinden öncelik verilmesi gereken beslenme tarzına geçmek gerekmektedir. İşte, yaşlara göre doğru beslenme;

yaşa göre beslenme

11-13 yaş arası beslenme

Ergenliğin başı kabul edilen bu dönemde yüksek kalsiyum ihtiyacı vardır. Yoğurt, süt ve peynir en iyi kalsiyum kaynaklarıdır. Kalsiyum oranı yüksek meyve suları, brokoli ve yeşil yapraklı sebzeler bu dönemde mutlaka tüketilmelidir.

13-18 yaş arası beslenme

Ergenliğin tam ortası olan bu dönemde vücudun demir ihtiyacı artar. Özellikle genç kızların adet döneminde kaybettikleri mineral dengesi için günde 15 gr. kadar demire ihtiyaç vardır. Et, fındık, fıstık, ceviz, yeşil yapraklı sebzeler beslenme planında olmalıdır. Haftanın iki günü kırmızı, haftanın 1 günü balık ve tavuk eti yenilmelidir. Yumurta ve süt demir kaynağı olduğundan mutlaka yenilmelidir.

18-25 yaş arası beslenme

Bu dönem C vitaminine en fazla ihtiyaç duyulan dönemdir. Bu dönem içinde C vitamini açısından zengin meyveler ve sebzeler tüketilmelidir. Ayrıca C vitamini demir emilimi sağladığından çok faydalıdır.

25-30 yaş arası beslenme

Eğer hamilelik planı varsa bu dönem bol folat alınmalıdır. Yeterli folik asit almayan kadınlarda düşük yapma riski artar. Meyve, yeşil yapraklı sebzeler, bakliyat ve portakal suyu bu yönden en zengin gıdalardır.

30-35 yaş arası beslenme

Hastalıklar ve kanser ile savaşan antioksidanların arttırılması gereken bir dönemdir. Bu nedenle tüm meyveler ve sebzeler tüketilmelidir. Bu besinler ne kadar fazla tüketilirse o oranda kalp ve damar hastalıkları, şeker hastalığı ve kanser riski düşer.

35-40 yaş arası beslenme

Bu dönemde B12 vitamini ve proteine ağırlık vermek gerekir. Tahıllar, ekmekler, süt, yoğurtta bol bulunur. Tavuk, deniz ürünleri ve yağsız et cildi güzelleştirir.

40-45 yaş arası beslenme

Bu dönem düşük yağ ve yüksek lif almanız gereken dönemdir. Fazla kalori alınmamalıdır çünkü her 10 yılda metabolizma %5 kadar yavaşlar. Buda kilo vermeyi zorlaştırır.  Düzenli egzersiz yapmak ve meyve, sebze tüketmek, yüksek lifli gıdalar almak gerekir. Bu tür beslenme kolesterolü düşürmeye yardımcıdır.

45-50 yaş arası beslenme

Öncelik omega-3 yağ asitleri olan bir dönemdir. Deniz ürünleri, soya, fındık, ceviz tüketilmelidir. Hatta balık yemeği sevmeyenler için omega3 yağ asidi takviyesi alınabilir.

50 yaş ve üzeri beslenme

Bu yaş aralığında kalsiyum ve pitoostrojenler gereklidir. Özellikle menopozda olan kadınların kalsiyum ihtiyacı artar. Bu yaş aralığı kilo almaya başlanılan aralıktır. Yağ ve kalorili yiyeceklerden uzak durmak, yaşam tarzı değişiklikleri yapmak için harika bir dönemdir. Keten tohumu, tahıl, nohut,soya en faydalı yiyeceklerdir.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.