Menu

Yaşamın anlamı nedir

Yaşam, dünyaya geldiğimiz andan ölünceye kadar geçen süredir. Bu süre boyunca, yaptığımız ve yaşadığımız her şey yaşamın anlamını oluşturmaktadır. Pek çok insan, yaşamın anlamını aradığından hayatını mutsuz geçirmektedir. Yaşamın anlamı hepimize göre değişmektedir. Bu, beklentilerimize ve düşüncelerimize bağlıdır.
Yaşamın anlamı kimine göre çocuk sahibi olmak, sosyal statü kazanmak, para kazanmak, mutlu ve huzurlu olmak, dünyayı gezmek gibi pek çok eylem ile nitelendirilir. Yaşamın anlamı hepimiz için farklı bir eylem veya düşünce tarzı ile şekillenebilir. Önemli olan, hayatımız boyunca yaptığımız her şey den mutlu olmak ve anların değerini bilmektir.

Hayat, anlardan oluşan bir zaman dilimidir. Yaşadığınız bir an başka hiçbir zaman tekrar yaşanmayacaktır. Bütün hayatınız boyunca, yaşanan her şeyin değerini bilmek ve zamanı doğru kullanmak hayatınıza anlam kazandırmaktadır. Yaşamın anlamı, sizin istekleriniz ve beklentileriniz ile ortaya çıkar. Çok şey istemek ve ulaşamamak hayal kırıklıkları oluşturabilir. Bu nedenle, hayata ulaşılabilir hedefler koymak gereklidir. Yaşamınız boyunca hayatın anlamını aramaktansa, istediğiniz ve mutlu olduğunuz şeyleri yapmak, çalışmak, erdemli olmak, sevmek, aşık olmak, çocuk sahibi olmak yaşama anlam kazandıracaktır. Yaşamın anlamı konusunda dünya üzerinde pek çok düşünür, filozof görüş belirtmiştir. Bütün yazılan ve çizilenlerden hep aynı noktaya çıkılmaktadır. Yaşamın anlamı, her insana göre değişen bir görüştür. Bu nedenle kendinizi tanımak, pişman olmayacağınız şeyler yapmak, sizi mutlu ve iyi hissettirecek ortamlarda olmak gereklidir.
Hayatı kendinize bir işkence olarak kabul etmek, olumsuzlukları kendinize çekmek, yaşamdan nefret etmek pusulanızı şaşırtabilir. Çok fazla mutsuzluk, hüzün ve keder içinde kendinizi kaybetmek yaşamın anlamını kaybettirir. Yaşamın anlam kazanması için gerekli olan şey, herkesin kalbinde ve beyninde saklıdır. Bu giz, doğmadan size verilmiş bir hediyedir. Gözleri açıp, iç sesinizi dinlemeniz yeterlidir.

One Response
  1. A.Smith

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.