Menu

Yasaklı sitelere baglan yasak youtubeye baglan yotubeye nasıl girerim youtube yasak nasıl girilir

Ankara 12’nci Sulh Ceza Mahkemesi dünyanın en büyük video paylaşım sitesi YouTube’a, yasadışı bilgiler ve görüntüler  içeren bir videolar nedeniyle Türkiye’den erişimi yasakladı.

youtube’a bağlan, youtube’a bağlan, youtube nasıl girilir, youtube nasıl girerim, youtube girmenin en kolay yolu, youtube nerden girebilirim bu soruların tüm cevabı yazımızda…

Siteye girenler, İngilizce ve Türkçe yazılmış, “17 Ocak tarih ve 2008/55 sayılı karar gereği bu siteye erişim mahkeme kararıyla engellenmiştir” cümleleriyle karşılaştı. YouTube’a konulan erişim yasağı, önceki gün saat 19.00 sıralarında yürürlüğe girerken, uygulama tam anlamıyla başarılı olmadı. Çünkü başlangıç seviyesinde bilgisayar kullanabilen birinin bile yasağı delmesi 2 dakika sürüyor. Yasağın nasıl delineceği binlerce web sitesinde ayrıntılı anlatılıyor.

“www.siteismi.com” olarak belirlenen internet siteleri aslında isim yerine internet sitelerinin kimliği olarak bilinen IP adresleriyle ana makinelerinde tutuluyor. Explorer gibi internette gezinmenizi sağlayan programlar site ismini bu kodlara çevirerek ana bilgisayarlara gönderiyor. Telekom yasakları uygularken sadece “www.siteismi.com”a yasak uyguluyor. Yani IP adresleri herhangi bir yasağa tabi tutulmuyor. Youtube’un IP adresi ise http://208.65.153.253 veya http://208.65.153.243. Bunu Internet Explorer’ın adres bölümüne yazmak aslında yasağı delmek için yeterli. Dün yasağı delmek isteyenlerin en çok kullandığı yöntem de IP yöntemi oldu.

Kendinizi yurt dışı kullanıcısı gibi gösterme yolu

YouTube’a girmenin hiç yasaklanamayacak bir yolu daha bulunuyor. Kesin çözüm kendinizi Türkiye dışında bir internet sağlayıcısından işlem yapıyor gibi göstermek. Türk Telekom’un yasakladığı internet sitesine giriş yapmak isteyen kullanıcılar bilgisayarın internetteki nüfus cüzdanı olarak nitelendirilen IP adresini değiştirerek, farklı bir DNS (internet sağlayıcısı) üzerinden, kendilerini yurtdışında bir kullanıcıymış gibi gösteriyor.

Kullanıcıya kesinlikle bir maliyeti olmayan sadece kişiyi Türkiye dışında gibi gösteren bu yöntem kullanıcıların Türkiye’ye özgü yasaklarından etkilenmemesini sağlıyor. Dünya genelinde internet yasaklarını en az dikkate alan ülkelerin başında Güney Amerika ülkeleri geliyor. YouTube yasağını delmek isteyenlerin en çok tercih ettiği ülkelerin başında bu nedenle Arjantin geliyor.

Aşağıdaki yöntemleri izleyen kendini Türkiye dışında bir kullanıcı gibi gösterebiliyor:

Önce bilgisayarınızdan “Başlat”a girip, “Ayarlar”ı, ardından “Ağ ve çevirmeli bağlantılar”ı seçiyorsunuz. Buradan mouse’un sağ tuşuyla “Özellikler” bölümünden “TCP/IP ayarları”na girerek DNS sunucuları yazılan yerdeki rakamları silerek, Arjantin’den internete giriyormuşsunuz gibi olmanız için 4.2.2.1 ile 4.2.2.6 arasında bir rakam yazıyorsunuz. Bu yöntem dün YouTube’a girmek isteyen internet kullanıcıların en çok tercih ettiği yöntemlerin başında geldi.

İlk yasak it dalaşından sonra geldi

YouTube’a ilk yasak, Türk ve Yunan internet kullanıcıları arasındaki “savaş” sonunda, 6 Mart 2007’de geldi. Taraflar arası ilk gerginlik, Kasım 2006’da 1997 yılında çekildiği iddia edilen Türk ve Yunan uçakları arasındaki it dalaşı görüntüleriyle çıktı. Görüntülerde Yunan pilotlar füzelerini Türk pilota kilitliyor ve hakaret ediyordu. Siteye en son 3 Mart’ta Atatürk’ün ağzından çirkin sözlere yer veren video eklendi. Bu video yüzünden İstanbul Nöbetçi 1. Sulh Ceza Mahkemesi’nin kararıyla YouTube’a 6 Mart 2007’de erişim engellendi.

Son 50 Yorum
  1. Hacı Muro Cevapla
  2. reyhan Cevapla

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.