Yapay tatlandırıcılar kanser yapar mı
Menu

Yapay tatlandırıcılar kanser yapar mı

tatlandırıcı

Hepimiz küçük yaşlardan itibaren tatlı bağımlılığına giriyoruz. Şekerli gıdalar sürekli yenildiğinde bir süre sonra bağımlılık yaratarak onlarsız yaşanmaz hale geliyor. İşte bu nedenle ülkemizde pek çok diyabet hastası var. Kan şekerinin yükselmesi ile, vücudumuz pek çok hastalığa maruz kalıyor. Pek çoğumuz kilo vermek için şekeri kesiyor ve onun yerine yapay tatlandırıcı kullanıyor.  Yapılan diyetlerde başlıca kullanılan yapay tatlandırıcılar zararlı mı? kanser yapar mı?

tatlandıcı kanser yaparmı

Şekere ne kadar ihtiyacımız var?

Vücudumuz işlevlerini yerine getirmek için şekere ihtiyaç duymaktadır. Bu nedenle alınan karbonhidratlar şekere dönüştürülür. Karbonhidratlar, bitkisel kaynaklı besinlerden yapılır ve glikozu oluşturur. Glikoz, kan şekerinin kaynağıdır. Fakat, dışarıdan takviye olarak aldığımız rafine şeker, karbonhidratların üzerine alınır. Böylece vücut farkı anlamadan tekrar şeker alır.

Uzmanlar, günlük şeker kaynağımızın karbonhidratlardan karşılanmasının en sağlıklı olan olduğunu söylüyor. Vücudumuz, karbonhidratlardan aldığı şekerin tamamını enerjiye dönüştürmez. Kan şekeri fazlalaştığında insülin hormonu şeker fazlasını depolamak için çalışır. Glikozun bir kısmı, kas ve karaciğerde depolanır. İhtiyaç fazlası şeker vücut yağı olur. Bu şekilde olan süreç zamanla obeziteye neden olur. Bu nedenle mümkün olduğunca az karbonhidrat tüketmek ve dışarıdan saf şeker almamak önemlidir. Şeker tüketiminin artması ile kalp, damar, diyabet, kanser, romatizma ve sindirim hastalıkları başlar.

Şekerin yerini nasıl doldurabiliriz?

Diyabet hastalarında ve şekerden vazgeçemeyen insanlara yapay tatlandırıcı önerilir. Bu tarz ürünler tablet ya da sıvı şekilde satılmaktadır. Kan şekerini yükseltmeyen bu ürünleri kullanmak faydalıdır. Sadece pişirme önerilerine uyulması gerekir. Yapay tatlandırıcılar, 1940’lı yıllardan günümüze kadar kullanılmaktadır. En fazla kullanılan aspartam, pek çok testten geçmiştir. Yüksek dozlarda bile alındığında zararlı bir etkisi bulanamamıştır. Aspartam, Dünya Sağlık Örgütü tarafından onaylanan bir üründür.

Yapay tatlandırıcılar kanser yapar mı?

1939 yılında hayvanlar üzerinde yapılan testlerde sakarin içeren yapay tatlandırıcılar, sıçanlarda mesane kanserine neden olduğu ortaya çıkmıştır. Sonraki 70 yıl boyunca yapılan çalışmalarda çok yüksek dozda bile olsa yapay tatlandırıcılar yan etki yaratmadığından Dünya Sağlık Örgütü tarafından onaylanmıştır. Pek çok yerde yapay tatlandırıcıların unutkanlık ve kanser yaptığı söylense de, diyabetlilerin ve şekerden vazgeçemeyenlerin kullanmasında hiçbir mahzur yoktur.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.