Menu

Yanıklarda iz kalmaması için yapılacaklar

yanık baş

Hepimiz hayatımız boyunca yanıklara maruz kalırız. Yanık izleri ömür boyu taşınılabilir.

Özellikle bayanlarda yanık izlerinin verdiği rahatsızlık estetik olarak kaygıları da beraberinde getirir. Peki, yanık izlerinin kalmaması için ne yapmalıyız?

 

 

yanık1


Yanık izi yanıktan sonra yapılan uygulamalar yüzünden kalır. Bu nedenle yanık oluştuğunda yaptıklarınız çok önemlidir. Yapılan araştırmalarda ev hanımlarının evde yaptığı en fazla kaza yanıklar ile oluşmaktadır. Yanıkların oluşması ile hemen o bölgeye geleneksel yöntemler uygulamaya başlarız. Diş macunu, yumurta akı, tuz gibi maddeler yanığın orada iz yapmasına neden olan başlıca maddelerdir. Şiddetli olmayan ve iz bırakmayacak yanıklar bile bu maddeler yüzünden mutlaka iz bırakmaktadır. Yanıklarda yapılacak olan ilk şey musluk suyunun altında yanığı 30 dakika kadar soğutmak gerekliliğidir. Eğer buz koyarsanız, yanık derinleşecek ve iz oluşacaktır.

yanık2


Eğer yanan nokta geniş bir alanı kapsıyorsa hemen bir hastaneye başvurmakta fayda vardır. Uzmanlar yanık oluşan bölgenin hemen su altına tutulması ve yaranın soğutulmasının acil müdahale olduğunu altını çizerek söylüyorlar. Bu uygulama ile yanığın iz bırakmasını da engellemektedir. Yani yanık daima nemli, temiz ve serin kalmalıdır. Yanığın üstü ıslak ve nemli bezle örtülür.

yanık3


Yanık türleri nelerdir?

Birinci derece yanıklar ;  Genelde güneşte fazla kalma ile oluşurlar. Cildin olduğundan çok kızarması ve ağrı, acı hissi ile oluşurlar. Kendiliğinden iyileşerek, cilt normal haline döner.

İkinci derece yanıklar ; Kızarıklık yanında su dolu kesecikler oluşur. Sıcak olan sıvılar nedenli oluşurlar. Su keseleri patlatılmamalıdır. Doğru ve hastanede bakım yapılmazsa ciddi izler kalabilir ve enfeksiyon kapabilirler.

Üçüncü derece yanıklar ; Cildin geniş bölgeleri yanmıştır. Ağrı azdır fakat hayati tehlike vardır. Çünkü sıvı kaybı ve iltihaplar oluşturur. Yanığa neden olan maddeden uzaklaşılır ve hemen bir hastaneye başvurulur.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.