Menu

Yandex nedir

Rusya’da Google’ı sollayan 8 milyar dolarlık Yandex, Türkiye’ye adım attı.

Google’ın arama motoru ve online reklam rakibi Rus Yandex, Türkiye’ye çıkarma yaptı. 8 milyar dolarlık şirket milyonlarca dolarlık tanıtım ve yerelleştirme çalışması için düğmeye bastı.

New York’ta NASDAQ’da halka arz edilerek 8 milyar dolar piyasa değerine ulaşan Rus internet devi Yandex, Türkiye operasyonu için seçimleri beklemedi. Arama motoru ve online reklam konusunda Google’a rakip olmayı planlayan şirket, Türkiye’ye de yatırım yapmaya başladı.

Yatırımlar, hem hizmetlerin yerelleştirmesi hem de tanıtım konusunda olacağı tahmin ediliyor. Rus yetkililer konuyla ilgili bilgi vermekten kaçınırken şirketin iki önemli hedef için çalışmalar yaptığı öğrenildi. Türkçe arama hizmeti vermeyi planlayan şirket, Sun Plaza’daki ofisinde 30 kişilik ekiple bir süredir çalışmalarını sürdürüyor. Maslak’taki Sun Plaza’nın 13′üncü katında konuşlanan şirketin çalışan sayısını pazarlama ekipleriyle de güçlendireceği söyleniyor.

GÖRÜŞMELERE BAŞLADILAR

Türkiye’de internet ve telekom şirketleriyle görüşmeye başlayan Yandex yetkilileri özellikle internet servis sağlayıcılar, telekom şirketleri ve veri merkezi şirketleriyle uzun dönemli işbirliği yapmayı planlıyor. Medya kuruluşları ile de iş ortaklığı konusunu görüşen Yandex yöneticileri pazarlama ve yerelleştirme konusunda eleman arayışlarına devam ediyor. Türkiye’nin veri merkezleri ve veri borsası için önemli bir bağlantı noktası olduğuna inanan şirket yetkililerinin 1 – 2 ay içerisinde resmi açılış için adım atması bekleniyor. Yandex’in ardından Güney Kore merkezli arama motoru şirketlerinin de Türkiye’ye yatırım için fırsat kolladığı da konuşuluyor.

Piyasa değeri 8 milyar dolar Rusya merkezli internet devi şirket NewYork’ta Nasdaq borsasına açılmış ve 8 milyar dolarlık bir değere ulaşmıştı. Moskova merkezli şirketin kurucusu ve CEO’su Arkady Volozh. Şirketin Rusya’daki pazar payı ise yüzde 64. Mart 2011 verilerine göre günlük 38.3 milyon ziyaretçi trafiğine sahip. Yandex arama ve reklam dışında harita konusunda çalışıyor. Türkiye internette google ülkesi GOOGLE Avrupa’da pek çok ülkede olduğu gibi yüzde 97′nin üstünde pazar payına sahip. Türkiye’ye gösterilen ilginin temel sebebi arama motorunun çok sık kullanılması. İnternette adres çubuğundan çok arama motoru kullanılınca Türkiye arama motoru firmaları için inanılmaz bir cennet oldu. Google online reklamda da aslan payını alıyor.

NEDEN TÜRKİYE?

HIZLA artan mobil, fiber ve DSL internet penetrasyonu

TÜRK kullanıcıların yüksek arama motoru kullanımı

İNTERNET reklamcılığı pazarının her yıl yüzde 40 büyümesi

GOOGLE, Facebook gibi devlerin henüz Türtiye’de yatırımı olmaması

TÜRKİYE’NİN ve İstanbul’un internet trafiği için doğal köprü olması. (Timur Sırt, Sabah)

Son 50 Yorum
 1. vatandas
 2. Muzaffer hallı
 3. yahya samet
 4. bir vatandaş
 5. Lütfü
 6. Bir Dost
 7. Profossoniel
 8. GOL
 9. go cows
 10. Serhat Can
 11. Gencer Duru
 12. Gencer Duru
  • carloss
  • bir vatandaş
 13. Nedir
 14. burcu
 15. Matter

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.