Yalnız değiliz
Menu

Yalnız değiliz

yalnız değiliz

Biz insanlar çeşitli davranışlarımızı ve öğrendiklerimizi nesilden nesile aktarırız. Son 20 yıldır hayvan aleminde yapılan araştırmalarda hayvanların yaratıcı zekası ve kültürel iletim özellikleri de incelenmiştir. Buna göre, bazı hayvanlar tıpkı bizim gibi öğrendiklerini diğer nesillere aktarıyorlar. İşte, liste ;

balinalar

Balinalar ve yunuslar ;

Yunus ve balinaların sesleri ve şarkıları farklı lehçeler olarak kabul edilir. Av teknikleri, avlanma eğilimleri, gıda ve farklı tatlara eğilimleri incelendiğinde bunu kendi içlerinde birbirlerine anlattıkları ortaya çıktı. 20 yıl önce yeni yemeğe başladıkları veya farklı avlanma tekniklerini 20 yıl sonra diğer balina ve yunuslar uyguluyordu. Şimdi uzmanlar balina şarkılarının belki de bir öğrenme ve anlatma tekniği olup olmadığını anlamaya çalışıyor. Japonya’da Japon balıkçıların yunusları kıstırıp, öldürmeye başladığı anda yapılan ses kayıtlarında yunusların kendi aralarında yüksek tonda konuşmaları kaydedilmiştir. Bu konuşmaların başlaması ile yunuslar hep birlikte ağlara saldırmaktadır.

maymunlar

Maymunlar ;

Japon araştırmacı, Kinji Imanishi 1940 yılında bir makak ile araştırma yaptı. Araştırmacı yemeden önce patatesi yıkama eylemini makak’a çalıştırdı. Tuzlu su içinde patatesi yıkadıklarında daha lezzetli olduğundan bu davranış laboratuar arasında birkaç nesile yayıldı. Bu nedenle, araştırma ilham kaynağı olarak kabul edildi.

papağanlar

Papağanlar ;

Papağanlar gezegenimizin en akıllı hayvanları arasında kabul edilir. Papağan türleri son derece sosyal ve karmaşık hareketler sergilerler. Papağanların taklit yapma yeteneği, sosyal davranış ve yemek alışkanlıkları nesilden nesile aktarılmaktadır. Bunu incelenen papağanların yeni yapmaya alıştıkları davranışları diğer papağanlara öğretmesi ile bilim adamları anlamıştır.

guppies

Guppies ;

Bu hayvanlar eş seçimlerinde eski eşlerinin davranışlarını yeni seçtikleri eşe uygulamaya çalışırlar. Çiftleşme davranışları, taklit güçleri ile benzersiz bir kültür yapıları vardır. Nesilden nesile aktarılan bu davranışlar zamanla diğer hayvanlar tarafından da yapılmaktadır.

sıçan

Sıçanlar ;

1991 yılında Joseph Terkel, İsrail’de, sıçanlar üzerinde araştırmalar yapmıştır. Çam kozalakları bu hayvanları favori gıdalarıdır. Fakat gözlemleri sırasında araştırmacı, çam kozalağı gibi yemek yeme davranışlarının diğer fare yavrularına öğretildiğini fark etti. Hatta başka gıdalara alıştırılan farelerin zamanla gruplar halinde bu gıdaları yemeğe başladığı görüldü.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.