Williams Sendromu Nedir
Menu

Williams Sendromu Nedir

williams hastalığı

1961 yılında Williams ve Beuren isimli doktorlar tarafından bulunmuş ve 7 numaralı kromozom çiftinde meydana gelen bir aksaklıkla oluşan hastalığa Williams sendromu denilmektedir. Bu hastalık halk arasında mutluluk hastalığı olarak geçer. Çok ender görülse de dünyada pek çok hasta bulunmaktadır. Hem genetik hem de kendiliğinden oluşabilir.

williams sendromu nedir

Williams sendromu aslında 7. Kromozomun bir parçasındaki talimatların nedensizce silinmesi ile ortaya çıkar. Genlerle geçebileceği gibi sonradan yaşanan genetik mutasyon ile kendini ortaya çıkarabilir. Genelde bu hastalar, çekik ve birbirine yakın gözler, güler yüzlü olmaları ile bilinir. Yabancıların yanında rahat davranışlar, insanlara kolay güvenme, beyin gelişim bozukluğu, bazen de zeka geriliği olarak kendilerini belli ederler.

Williams sendromu belirtileri nelerdir?

Öğrenme güçlüğü ve konsantrasyon sorunları,

Hafif veya orta düzey zeka geriliği vardır. Müzik ve dil yetenekleri gelişmiştir.

İşitmede aşırı duyarlılık ve yüksek seste işitme kaybı yaşanır.

Solaklık ve sol göz hakimiyeti gelişmesi,

Kalp problemleri yaşama,

Anksiyete ve fobiler,

Yüz yapıları geniş, badem şekli gözler, kalkık burun ve küçük sivri kulaklar özetle peri şeklinde yüzler,

İşbirliği ile yapılan işlerde başarı, düzen ve kurallara uyma,

Tanımadıkları insanlarla kolay iletişim kurma, insanlara güvenme, neşeli ve mutlu olma,

Gezmekten zevk almak gibi özellikler taşırlar.

Williams sendromu halk arasında mutluluk hastalığı olarak bilinir. Oysa bu hastalar çok kırılgan bir iç dünyaya sahiptir. Bu nedenle onlara verilen sözlerin yerine getirilmemesi, yalan söylenmesi onları bunalıma sokar. Sürekli olarak gülümseme ile dolaştıklarından bu hastalara mutluluk hastası denilmiştir.

Williams sendromunun bilinen hiçbir tedavisi yoktur. Hastalıkla gelişen, kalp sorunları, kas ve iskelet sisteminde olan bozukluklar, diş ve böbrek hastalıkları, duymada olan hassasiyet, emme, çiğneme, kusma gibi problemler hemen tedavi edilmelidir. Öğrenme güçlüğü ve dikkat eksikliği için özel eğitim almalıdırlar.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.