Wankel motor nedir, nasıl çalışır
Menu

Wankel motor nedir, nasıl çalışır

wankel motor

1954 yılında Alman bir mühendis olan Felix Wankel tarafından geliştirilmiş olup, ilk olarak 1957 yılında Almanya Neckarsulm’da bulunan NSU firmasının standına getirilmiştir. Wankel motoru, 1963 yılında ilk olarak NSU Spider marka bir otomobile takılmıştır. 1967 yılına gelindiğinde de NSU, Ro80 çift diskli Wankel motorunu üretim hattına kabul etmiştir. Bu motor, 2 x 497,5 cm3’lük bir hacme, dakikada 5500 devire ve 136 beygir gücüne sahipti. Motorun özgün ağırlığı ise 103 kg olup, 9/1 sıkıştırma oranına sahipti.

Nasıl çalışır?

Basit bir yapıya sahip olan Wankel motoru, oval bir gövde içerisinde merkezden kaçık şekilde dönen bir rotor ( döner piston ) ve ekzantrik mil barındırmaktadır. Rotor, bir iç ve bir dış dişli marifeti ile motorun ana miline bağlı durumdadır. Motor çalıştığı süre boyunca emme, sıkıştırma, iş ve egzoz zamanları rotorun çevresinde meydana gelir. Motorun en büyük zorluğu ise buradan ortaya çıkar. Şöyle ki; Rotorun çevresi bu işlemler sırasında çok çabuk ve hızlıca aşınmakta ve sık aralıklarla parça değişimi gerektirmektedir. Daha az aşınma sağlayan bir malzeme henüz daha geliştirilememiştir.

wankel motor nasıl çalışır

Wankel motoru dört zamanlı bir motorun çalışma prensibine sahiptir. Rotorun her bir devri sırasında her haznesinde motora göre bir iş meydana gelmektedir ve motorun ekzantrik mili bu esnada üç devir dönmüş olur. Notorun kontrolü muhafaza gövdesinde yer alan kanal üstünden sağlanmaktadır. Rotor ise ekzantrik milinin bir karnına yataklandırılmış durumdadır. Muhafaza gövdesinde sabitlendirilmiş olan pinyon dişli, rotorun iç kısmına açılmış olan dişli ile birbirini kavrar vaziyettedir. Rotor, sabit olan pinyon dişlinin üzerinde yuvarlanmakta, yuvarlanırken de akzantrik mili üzerinde bir döndürme kuvveti meydana getirmektedir. Ekzantrik nilinde meydana gelen bu dönem hareketi de şanzumana aktarılmaktadır. Su ile soğutma yapılan motor gövdesinin bir yanında emme ve egzoz kanalları, diğer tarafında da ateşleme bujileri bulunmaktadır. Günümüzde bu motor tipini yalnızca Mazda RX7 ve RX8 modellerinde görmekteyiz.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.