Vücut şekline göre diyet yapmak
Menu

Vücut şekline göre diyet yapmak

kilo baş

Uzmanlar, vücut şeklimize göre diyet yapmanın daha sağlıklı olduğunu savunuyorlar. Bölgesel olarak yağlanma nerede oluştuysa ona göre yapılan diyetler, çok daha başarılı ve iyi sonuçlar veriyor. İşte liste;

portrait of lying down woman eating salad

Geniş kalçalarınız varsa yağ oluşumu ağırlıklı olarak kalçalara toplanmıştır. Göbek yağlarına göre bu yağ tabakası daha sağlıklı olsa da, eritilmesi en zor yap grubu da kalça yağlarıdır. Kalçada olan ve hemen derinin altına yerleşen bu yağlar yüzünden kan akışı bu bölgede yavaşlar ve kalorinin çok daha fazla tutulmasına neden olur.

kilo2

 

Kalça bölgesinde yağ barındıranlara önerilen diyet genelde az yağlı diyetlerdir. Kalçalarda oluşan yağ hücrelerini yakmak için spor ile takviyelenmelidir. İlk olarak yağlı süt ve süt ürünleri, kırmızı et ve hayvansal doymuş yağları kesmek gereklidir. Süt ve süt ürünlerinde daha düşük yağlı olanları seçmeye gayret gösterin. Çünkü, az yağlı olan süt ürünleri bir yandan da kilo vermeye yardımcıdır.  Örnek bir öğün vermek gerekirse ;Kahvaltı ; Taze meyve ve az yağlı yoğurt karışımı. Öğle yemeği ; Peynir, domates, salatalıklı ve taze tavuklu salata. İkindi ; Az yağlı süt ile yapılmış çikolatalı içecek. Akşam yemeği ; Az yağlı peynirli hindi etli hamburger.

kilo3

Karın bölgesi yağlı bir vücudunuz varsa; işiniz zordur çünkü yağ, karın bölgesinde ki organları komple sarmıştır. Organları saran bu yağ tabakası şeker hastalığı ve kansere neden olabilir. Ayrıca, yüksek stres hormonu vücutta üretilmiştir. Bu hormona kortizol denilmektedir. Kortizol hormonu, metabolizma hızını düşürür, kasları eritir ve yağ depolanmasını sağlar.

kilo4

Beyaz ekmek, makarna ve pirinç gibi hızlı acıktıran gıdalardan uzak durun. Arpa, esmer buğday ve tam tahıllar kan şekerini sabit tutarak kortizol hormonunu kontrol altına alır. Ayrıca diyet içinde bol zeytinyağı, avokado, deniz balıkları, somon kesinlikle tüketilmelidir. Bol su içmek bu tür kilosu olanlarda çok faydalıdır.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.