Vücut direncini arttırmanın 8 doğal yolu
Menu

Vücut direncini arttırmanın 8 doğal yolu

bağışıklık sistemi

Bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesi, metabolizmanın sağlıklı çalışmasını ve hastalıklardan korunmayı sağlar. Vücut direncinin artması için yapılacak olan şey sağlıklı beslenmek ve spor yapmaktan geçmektedir. İşte, vücut direncini arttırmanın 8 doğal yolu ;

bağışıklığın güçlenmesi için

Düzenli kahvaltı yapın.

Sabahları kalktıktan sonra kahvaltı yapmak çok önemlidir. Kahvaltı sayesinde acıkmanın önüne geçilir ve kan şekeri dengelenir. Kahvaltı yapılmadığında kan şekeri düşerek, karbonhidrat ihtiyacı artar. Metabolizmanın yavaşlaması sayesinde, halsizlik, yorgunluk hissi oluşur.

Az ve sık yemelisiniz

Yemek yediğiniz sürece sindirim yaparsınız. Sindirim sırasında yenilen yemekler öğütüldüğünden fazla enerji harcanır yani metabolizmanız hızlı çalışır. Sindirim sonrası, metabolizma hızı düşer. Bu nedenle sık ve az yediğinizde metabolizmanız hızlanır.

Su için

Günde 2.5- 3litra kadar su içmek, metabolizmayı toksinlerden temizler ve yağın vücuttan hızlı atılmasını sağlar. Bu nedenle bol su için.

Yemeklere acı biber ekleyin

1 tane kırmızı acı biber, günlük C vitamini ihtiyacını tek başına karşılayabilir. Acı biberlerin içinde yakıcı olan capsaicin vardır. Bu kimyasal, metabolizmayı hızlandırır. Yapılan araştırmalar acı kırmızı biberin yedikten 1 saat sonra metabolizmayı 2 kat hızlandırdığını ortaya koymuştur.

Soğan ve sarımsak tüketin

Soğan ve sarımsak yemek, hücre düzeyinde yağın azalmasını sağlar. Ayrıca soğan içinde bulunan cystein kimyasalı, vücudun glutatyon üretimini sağlar. Bu madde,i güçlü bir antioksidandır. Sarımsak ve soğan bağışıklık sistemini kuvvetlendirir bu nedenle kullanılmalıdır.

Meyve yemelisiniz

İçinde bol C vitamini olan turunçgiller, kivi bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.Elma, greyfurt, kayısı içinde bol pektin olduğundan yağ emilimini azaltır.

Lif ve protein almak

Toksinlerin atılması, tok tutması ve yağ emilimini azaltması nedeni ile bol lif alınmalıdır. Tam tahıllı ürünler, meyveler, sebzeler, kurubaklagiller güçlü lif kaynaklarıdır. Et, balık, tavuk, yumurta, peynir tüketiminiz haftalık düzenli olmalıdır.

Yemeği erken yemeye çalışın

Kilo vermek hakkında yapılan araştırmalarda erken saatlerde ve hafif yenilen akşam yemeğinin kilo vermenin püf noktası olduğu bilinmektedir. Akşam yemeğini erken yemek bu nedenle çok önemlidir.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.