Vücudumuzun ilginç gerçekleri
Menu

Vücudumuzun ilginç gerçekleri

sağlık baş

Vücudumuz mükemmel bir makinedir. Üstelik sürekli olarak kendini yenileyen bu mekanizma, en ufak bir aksaklık olduğunda her şeyi tersine çevirir. Örn. kaslarımız hareketsiz kalırsa hızla yağlanırız. İşte vücudumuzun ilginç gerçekleri ;

sağlık1

Vücudumuzda yaklaşık 660 adet kas bulunmaktadır. Eğer kaslarımız ile ilgilenmez ve onları ihmal edersek hızla yağlanırız ve çeşitli sağlık sorunları yaşarız. Yanlış yapılan diyetler, hareketsiz bir yaşam kas kaybına neden olur. Bunun için bir hekime başvurmak ve kaslarınızın durumunu öğrenmek çok önemlidir.

sağlık2

Vücudumuz sürekli kendini yeniler, kemikler her 10 yılda bir, derimiz 2 hafta da bir yenilenir. Hücrelerimiz dahil vücudumuzda ki her nokta kendini yeniler. Bu yenilenmeyi sağlayan şey yediklerimizdir. Yemeklerden aldığımız vitamin ve mineraller sayesinde vücudumuz yenilenme işlemini yapar. Eğer kabızlığınız, ishaliniz ve gaz şikayetiniz varsa kesinlikle bağırsaklarınız yanlış çalışıyordur. Üstelik beslenme sorunlarınız vardır. Mutlaka hekime görünüp düzene girmek zorundasınız.

sağlık3

Tiroid bezi metabolizmamızın enerji kaynağıdır. Tiroid bezinin az ya da çok çalışması halinde enerjinin azalmasının sebep olur. Az çalışırsa, çok üşür ve kilo alma sorunu ile baş başa kalırız. Çok çalışırsa kilo verir ve sinirli oluruz. Bu belirtileriniz varsa acilen bir hekime gözükmekte fayda vardır.

sağlık4

Bağışıklık sistemimiz vücudumuzda ki hastalıklar ile savaşan sistemdir. Bağışıklık düştüğünde tüm hastalıklara karşı savunmasız oluruz. Kalp hastalıkları, artrit ve diyabet başlıca bağışıklığın düşmesi ile oluşan hastalıklardır. Fakat, bağışıklık çok fazla kuvvetlenirse de vücudumuza zarar verebilir. Geceleri bağışıklık sisteminde ki hücreler kendini yeniler. Bu nedenle 6-7 saat düzenli uyku uyumak gereklidir. İyi çalışan bir dolaşım sistemi, bağışıklık sistemi içinde ki antikorları her yere rahatlıkla taşır. Bu nedenle yüzme, koşma gibi sporlar düzenli olarak yapılmalıdır.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.