Voleybol sporu
Menu

Voleybol sporu

İki direk arasına gerilmiş olan ağın, üzerinden topu geçirerek, topu kendi sahanızda yere düşürmemeye, rakip sahaya topun yere değmesini sağlamak amaçlı oynanan oyuna voleybol denilmektedir. İki takım arasında oynanır.

Voleybol’un tarihi

Voleybol, 19. Yüzyılın sonlarında Amerika’da oynanmaya başlanmıştır. Türkiye’ye gelişi yaklaşık olarak 1919’da olmuştur. İstanbul’da okullarda öğrenciler arasında oynanmaya başlamıştır. 1948 yılında, Türkiye Müsabakası yapılmaya başlanmıştır. Aynı senelerde, Voleybol federasyonu kurulmuştur. 1964 yılında ilk defa olimpiyat spor oyunları içinde yer almıştır. Bu gün dünya üzerindeki tüm müsabakalar, 1947 yılında kurulan Milletlerarası Voleybol Federasyonu FIVB tarafından yönetilmektedir. FIVB yönetim merkezi İsviçre Lozan şehrindedir.

Voleybol’un kuralları

Voleybol takımları altı oyuncu ile kurulur. Voleybol sahaları 18 metre uzunluğunda, 9 metre genişliğindedir. Saha, tam ortadan iki direğe bağlı olan file ile ayrılır.  Erkeklerde bu file 2.43 cm, bayanlarda 2.24 metredir. Filenin sağında ve solunda, 3 metre genişliğinde servis atma koridoru vardır. Zemin ahşap veya sentetik ahşaptan oluşmaktadır. Voleybol topunun çapı, 16.5 cm. genişliğinde, ağırlığı yaklaşık 280 gr. kadardır. Voleybolda sporcular, topu filenin üstünden kurallara uygun olarak rakip alana göndermek ve orada yere değmesini sağlamak amaçlı yapılmaktadır. Servis atışı ile başlayan voleybol, bir oyuncunun fileye değmeden karşı tarafa topu atması ile başlar. Topa takımda en fazla 3 kez vurulur. Bir oyuncu topa iki kez arka arkaya vuramaz. Takım sahaya sağ ileri, orta ileri, sol ileri, sağ geri, orta geri, sol geri olarak çıkmaktadır.  Oyuncular, hep servis değişiminde yerlerini değiştirerek saat yönünde dönerler. En az iki farkla 25 sayıya ulaşan takım seti alır. Günümüzde voleybol, futboldan sonra en yaygın oynanan spordur. Özellikle, amatör olarak ve çalışanların öğle tatillerinde bile oynanan voleybol, ülkemizde son yıllarda çok başarılı bir seyir izlemektedir.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.