Menu

Vitray nasıl yapılır

vitray baş

Vitray, camın kesilmesi ve renklendirilmesi ile yapılan bir tekniktir. Çok eski zamanlardan günümüze yapılmaktadır. Sadece teknikler geliştirilmiştir. eski döneme ait olan pek çok süsleme vitray ile yapılmıştır. Vitray 5 teknik ile yapılmaktadır.

vitray1

Mozaik vitray ; malzemeler; transparan cam vitray boyası, siyah cam vitray boyası, fırça, siyah kontür, 40-30 ebadında mat cam. 40-30 ebadında camın mat kısmına eksiz çizilir ve çizilen figürün içi fırça yardımıyla dolgu boyası yapılır. Boyanan kısımlara cam kırıntıları doldurulur. Kuruduktan sonra vitray boyası ile boyanarak, çerçeveletilir.

vitray2

Macunlu vitray ; malzemeler ; yapılacak yerin ebadı kadar cam kestirilir, selülozik vernik, selülozik tiner, renkli camlar, elmas uçlu kesici, ispirto kalemi, pense, silikon. Öncelikle seçilen desen cama çizilir ve renklendirilir. Camın alt kısmına bu eksiz yerleştirilir. Cam elmas uçlu kesici ile bu desene göre kesilir. Selülozik vernik ile kesilen parçalar cama yapıştırılır. Camların araları macun ile doldurulur, macun kuruyunca selülozik tiner ile silinir. Biten cam, silikonla yapıştırılır ve renkli camlar iki cam arasında kalmış olur.

vitray3

Kurşunlu vitray ; malzemeler ; renkli camlar, elmas, ispirtolu kalem, pense, kurşun, lehim, selülozik tiner. Yapılmak istenilen figur ya da desen çizilir ve renklendirilir. Çizilen şekil, masa üstüne alınır ve lehimlenir. Renkli camlar, ekskizin üstüne alınarak çizilir ve 1.5-2 mm dışından kesilir. fazlalık kalan kısımlar pense ile çıkarılır kurşunla lehim yapılarak, silinir. Biten cam silinerek istenilen yere yapıştırılır.

vitray4

Boyalı vitray ; malzemeler ; cam, vitray boyaları, fırça. Yapılmak istenen şekil çizilir ve boyanır. Boyanan şekil camın altına yerleştirilir, cam üstüne alınır ve cam boyanır. Teknik en kolay olanıdır. Tiffany denilen bir metot daha vardır.

Vitray hakkında hazırlanan bu güzel çalışmaya da gözatabilirsiniz…

Son 50 Yorum
  1. eylül yıldırım
  2. ilayda gök
  3. ilayda gök
    • sude
      • yorumcu

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.