Verimli ders çalışma yöntemleri
Menu

Verimli ders çalışma yöntemleri

Düzenli ve verimli ders çalışmak için çalışma ortamından, fiziksel halinize kadar düzen içinde olmak gerekmektedir. Verimli ders çalışma yöntemleri ile, çalışırken hem hızlı algılarsınız hem de kalıcı olarak öğrenirsiniz.

Nelere dikkat edilmeli?

Çalışılan alan ya da oda çok soğuk, çok sıcak olmamalıdır. İyi havalandırılmalıdır ve sessiz olmalıdır. Çalışma odasında olan sıcaklık ortalama değerde olmalıdır. Çünkü çok sıcak sizi gevşetir, çok soğuk ise üşütür. Konsantrasyon için oda sıcaklığı dengeli olmak zorundadır. Çalışma odanızda televizyon ve radyo olmamalıdır veya açılmamalıdır. Duvarlarda olan afiş, resimler dikkat dağınıklığı yaratabilir. Çalışma masanızda kalem, defter ve not kağıtları bol miktarda olmalıdır. Böylece dikkat dağınıklığı yaratılmaz, masadan kalkma ihtiyacı hissedilmez. Yapılan araştırmalarda, yazarak yapılan ders çalışması çok faydalı olmaktadır. Okuduğunuzu yazın böylece daha iyi anladığınızı fark edeceksiniz. Öğrenmede görsel hafıza çok önemlidir.

Ders çalışma yöntemleri

Çalışmaya başlamadan önce mutlaka bir program yapılmalıdır. Böylece, program dahilinde çalışılacak ve daha başarılı olunacaktır.  Yaklaşık 40 dakika çalıştığınızda, durun ve 10 dakika kadar tekrar yapın, 10 dakika kadar tekrar ara verin. Hatırlama böylece daha rahat olacaktır. Bu sırada TV ve radyodan uzak durun. Tekrar etmek, öğrenme ve hatırlama için gereklidir. Hiç tekrar yapılmaz ise, öğrendiğiniz her konunun %40’ını unutursunuz. Bu nedenle ilk tekrar, dersi dinledikten sonraki akşam, ikinci tekrar hafta sonu, üçüncü tekrar imtihandan 1 hafta önce, dördüncü tekrar imtihan akşamı yapılırsa öğrenme tamamlanmış olur. Öğretmeni dinlerken, gözleriniz ile sürekli takip edin, böylece dikkatiniz dağılmamış olur. Hayal kurmak çalışmanıza engel olacağından, bu eyleme başladığınızda ders çalışmaya ara verin ve daha sonra tekrar başlayın. Plan yaparken haftalık yapmak gereklidir. Bu nedenle her gün için bir ders planlanabilir. Hatta kendinize ödüller verebilirsiniz. Örneğin, bir gün maça gitmek veya sinema seyretmek gibi. Ders çalışmada, plan yapmak bir disiplin ve amaç verecektir. Bu nedenle, kesinlikle yapılmalı ve uyulmalıdır.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.