Menu

Verimli ders çalışma yöntemleri

nasıl ders çalışılmalı

Pek çok öğrenci konsantrasyon sıkıntısı çektiğinden ders çalışmakta zorlandığını söyler. Verimli ders çalışma yöntemleri psikologlar tarafından hazırlanmıştır. Ders çalışmanın tekniklerini öğrenerek, daha verimli ve sağlıklı öğrenme yapabilirsiniz. İşte, verimli ders çalışma yöntemleri ;

verimli ders çalışma yolları

Çalışırken kullandığınız oda, temiz, düzenli ve sağlıklı bir havaya sahip olmalıdır. Odanın iyi havalandırılması ve sıcak olmaması gerekir. Üstelik, dikkat dağıtan tüm objeler odadan çıkarılmalı ve sessiz bir ortam olmalıdır.

Çalışmaya başlamadan önce mümkün olduğunca sizi rahatlatan eylemler yapılmalıdır. Müzik dinlemek, sakinleşmek hatta kısa bir süre uzanmak kafanızda ki düşüncelerden uzaklaşmak için gereklidir. Ders çalışmaya başlamadan önce, kafanızı boşaltmanız verimli olmak için gereklidir.

Çalışmaya başlamadan önce tüm kalemleri, hesap makinenizi hatta kitaplarınızı yanınıza alın. Çalışma başladıktan sonra eksik malzeme arayarak, zaman kaybetmeyin. Zaman kaybı hem konsantrasyon kaybı olduğundan dikkat dağıtacaktır.

Nasıl bir ortamda rahatsanız orada ders çalışın. Çalıştığınız ortamın size huzur ve dingilik vermesi önemlidir. Fakat, mutlaka bir masa ve sandalye çalışırken olmalıdır.

Ders çalışmaya başlamadan önce yemek yemeyin ve aç da olmayın. Yemek yedikten yaklaşık 1 saat sonrası en ideal ders çalışma zamanıdır. Aç karna ders çalışmak dikkatinizin dağılmasını sağlayacaktır.

Ders çalışmak için mutlaka kendinize bir program yapın. Sabahları kendinizi daha dinç hissediyorsanız sabah, akşamları daha iyiyseniz akşamları ders çalışın. Bunun için iyi hissettiğiniz zamanları mutlaka programlayın.

Bir insanın dikkati ve konsantrasyonu 45 dakika boyunca devam eder. Bu nedenle uzmanlar her 45 dakika da 15 dakika kadar ara vererek ders çalışmanın en verimli çalışma olduğunu söylüyorlar. Çalışırken mutlaka ara verin ve bu araları asla uzatmayın.

Dersin tam olarak aklınızda kalması için mutlaka tekrarların yapılması gerekir. Çalışılan konuyu 48 saat geçmeden tekrar etmek bilginin kalıcı olmasını sağlamaktadır. Uzmanlar, özellikle yatmadan önce yapılan tekrarların uyku ile perçinlendiğini ve hafıza da kalıcı olduğunu söylemekteler.

Ders çalıştığınız halde konuyu anlamıyorsanız asla pes etmeyin. Bazı konularda ve derslerde öğrenmenin farklı yollarını kullanmakta fayda vardır. Yazarak çalışın, sesli şekilde okuyun veya yardım alın. Zorlanan derslerin üzerine gidildiğinde mutlaka bir çözüm yolu bulunacaktır.

Kendinizi olumlu yönde motive edin. Kendinize güvenin ve başaracağınıza tam olarak inanın. Başarı, kendine güven ile olur.

Ders çalışırken arkadaşlarınıza zaman ayırmayın. Mümkünse telefonunuzu kapatın ve dikkatinizi dağıtmayın.

Son 50 Yorum
  1. sefa mehmet Cevapla
  2. elanur Cevapla
  3. şeymaa Cevapla
  4. beyza esmek Cevapla
  5. beyza esmek Cevapla

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.