Vaftiz nedir
Menu

Vaftiz nedir

vaftiz

Vaftiz kelimesi, Grekçe “suya batırma, daldırma” anlamına gelmektedir. Hristiyanlık dini bakımından yüklenen manası ise, bireyin önceki yani eski günahkar yaşama veda etmesi, yeni ve temiz bir hayata doğmasıdır.

vaftiz uygulaması

Suya batırılan insan eski günahkar yaşamından ölmüş sayılır, sudan çıkarıldığında da günahlarından aklanmış ve temizlenmiş olduğuna delalettir. Vaftiz töreni tamamıyla simgesel bir uygulamadır.

vaftiz töreni

Hz. İsa’ya iman eden ve İncil’i de Tanrı kelamı olarak kabul eden herkes vaftiz olmaktadır. Vaftiz töreni, bu durumun ifade şekli olarak uygulanmaktadır. Vaftiz’le diğer insanların gözü önünde kişi “ Hayatımı İsa’ya adıyorum. Eski günahkar hayatımı terk edip, Hz. İsa’ya iman ederek hayatımı sürdürmek istiyorum. Bunu da sizlerle paylaşıyorum” diyerek ilan etmektedir.

vaftiz yapmak

İnsanlar nasıl ki evlendiklerinde bunu diğer insanlara nikah yaparak ilan ediyorlarsa, vaftiz de Hz. İsa’ya iman edip, İncil’i de kutsal kitabı olduğunu ilan etmenin ifade ediliş şeklidir. Vaftiz uygulaması kişileri kutsal yapmadığı gibi, onu yaptıkları ya da yapacaklarından sorumlu tutmamayı ifade etmez. Vaftiz, dinsel anlamda verilmiş olan kararın, yani iman etmenin törensel bir aşamasıdır.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.