Menu

Uzaydan görünen dünya

“Sahra’nın Gözü”

Moritanya’nın Vadane şehrinde bulunan ‘Sahra’nın Gözü’ adı verilen jeolojik yapı görenleri hayrete düşürüyor. Uzaydan bakıldığında gözü andıran yapı, 1965 yılında Gemini 4 astronotları McDivitt ve White tarafından keşfedilmiş. Daha sonra, jeolojik yapı astronotlara yön tayin etmede de yardımcı olmuş.

50 km çapındaki bu ilginç yapıyı yerden fark etmek ise mümkün değil. “Richat Yapısı” denilen dairesel yapının, önceleri meteor taşının düşmesi sonucu oluştuğu düşünülse de coğrafyacılar tarafından jeolojik zamanda su ve rüzgar erozyonundan oluştuğu belirlenmiş.

İlginç yapının yan kısımları, tortul kayaçlardan oluşurken, ortasındaki dairesel yapılar ise 600 milyon yıllık bazalt ve volkanik taşlardan oluşuyor.

Ancak yapının neden dairesel bir şekil aldığı ise hala gizemini koruyor.

Sinop ve Samsun kıyı şeridi, MODIS tarafından 2008 yılında çekildi. Karadeniz’deki planktonların hareketi net bir şekilde görülüyor.

Ağrı ve Küçük Ağrı dağları

2001 yılında Çin’de bir kum fırtınası, Fotoğrafta toz fırtınası bulutlarla karışmış. Fotoğrafta görülen beyaz bulutun genişliği 200 km civarında.

Alaska Körfezi boyunca uzanan buzul fotoğrafı. 2005 yılında IKONOS uydusu tarafından çekilmiş. Buzuldaki koplamalar açıkça görülebiliyor.

Sudan’da Beyaz Nil ve Mavi Nil’in birbirine karıştığı bölge. Fotoğraf 2006’da ASTER’den çekilmiş.

Sidi Toui Milli Parkı, Tunus.

Çukurova

İzlanda’nın güneyinde oluşan iki hortum net şekilde görülebiliyor. Fotoğraf MODIS tarafından 2006’da çekildi.

Sahra Çölü’nde bir krater. Krater 1.9 km genişliğinde ve 100 metre derinlikte. Kraterin oluşum süreci milyonlarca yıl önce ilk dinazorun dünyada görüldüğü zamana dayanıyor. Bu yüzden kraterin neden oluştuğuna dair tam bir bilgi yok. Bir çok bilim adamı bu kratere benzer yapıyı, volkan patlaması sonucu lavların oluşturduğuna inanıyor.

Trakya üstünden İstanbul boğazı…

Balkanlardan Trakya

Balkanlar, Trakya ve karadeniz kıyıları

Kanada’nın Akimiski Adası. Son buzul çağında ada tamamen buzulların altında kaldı. Buzulların çekilmesiyle ortaya çıkan adada bitki örtüsü ve hayat yeniden başladı.

İran’ın güneyindeki Lut Gölü dünyanın en büyük tuz kumulu. Aynı zamanda yükseklikleri 300 metreye yaklaşan kum tepelerine sahip. Fotoğraf 2006’da ASTER’den çekilmiş.

Türkiye ve komşularının uzaydan gece görüntüsü

Arabistan’daki Rub’ al Khali bilinen en geniş kum denizi. Sahra çölünün yarısı kadar genişliğe sahip. 583 bin km karelik bir alandaki kum denizi fotoğrafı Landsat 7 tarafından 2001’de çekildi.

İran’ın güneyinde kurumuş bir nehrin ağzındaki taşınmış alüvyonlar fotoğrafta çok net görülebiliyor. Fotoğraf ASTER’den 2004 yılında çekildi.

Kongo’daki Yağmur Ormanları ve ortasından geçen kazı yolları, 2002’de IKONOS uydusundan çekildi.

Karadaniz üzerinden çekilen bu fotoğrafta İstanbul Boğazı, Marmara Denizi ve Çanakkele Boğazı görülüyor.

Suudi Arabistan’daki volkanik tepeleri gösteren fotoğraf 2008’de ISS’den çekildi.

Libya’nın üstündeki iki kum fırtınasının çarpışmasını gösteren fotoğraf 2007’de MODIS uydusu tarafından çekildi.

Las Vegas’ın 2004 yılında IKONOS tarafından çekilen fotoğrafı.

Tibet, bulutsuz bir gökyüzü ve karlı dağlar. “Dünya’nın Çatısı” olarak bilinen Tibet’in karlı yamaçları…

Antarktika, Byrd Buzulu. Buzul nehrinin hareketi net olarak görülebiliyor. Fotoğraf 1999’da Landsat 7’den çekildi.

Antartika’da The Dry Vadisi buzullara ve buzul göllerine ev sahipliği yapıyor. Fotoğraf 2000 yılında ASTER uydusundan çekildi.

Antartika buzul parçalarının uydudan çekilmiş hali. Buzul bloklarının küçük görüntüsü sizi yanıltmasın çünkü gerçekte bu buzulların bazıları yüzlerce metre uzunluğunda.

St. Helens Volkanik Dağı. 18 Mayıs 1980’de patladı ve çevresindeki canlı yaşamını tamamen tahrip etti. Aradan geçen yıllardan sonra 2008 yılında bir astronot tarafından çekilen bu fotoğrafta tahribat hala net olarak görülebiliyor.

Son 50 Yorum
  1. Mühendis
  2. suha
  3. Gülsen Bilgin

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.