Uzaydan görülebilen sanat eserleri
Menu

Uzaydan görülebilen sanat eserleri

yeryüzü sanatı

Doğada var olan malzemeler kullanılarak, tüm doğallığı ile hasar vermeksizin yapılan ve uzaydan görülebilen sanat eserlerini yeryüzü sanatçıları olarak tanımlanan sanatçılar yapmaktadır. Bu yeryüzü sanatçılarının diğer sanatçılardan farkı ise, onların eserlerini görmek ve incelemek için sanat atölyesine veya müzeye gidilmesine gerek olmaması, para karşılığında alınıp satılamamasıdır.  

Yeryüzü sanatçıları, herhangi bir kavramın içine sığdırılmaktan ve kapalı alanlarda kalmaktan hoşlanmazlar. Doğanın tüm güzelliklerini şekillendirip sanat eserleri ortaya çıkaran, doğanın kudretini gösteren sanatçılardır. Doğadaki buz parçalarından tutun kurumuş ağaç dallarına, su birikintilerinden çöllerdeki kumlara varana dek her şey bu sanat eserlerinin birer elemanlarıdır.

Bu sanat eserlerinden en dikkat çekici olanlarından biri Amerikalı Michael Heizer’ aittir. Heizer bu doğa harikası eseri, Nevada Çölünde binlerce ton ağırlığında 20 metrelik dev taş bloklarından oluşan modern heykel çalışması kompleks kenttir. Sanatçının bu çalışmasına dev heykeller adı verilse de ona göre çalışmasının adı “heykel olmayan”dır.

uzaydan görülen sanat eserleri

Yine Michael Heizer imzalı başka bir eser de kurumuş bir göl yatağında gerçekleştirdiği “Çift Negatif” adlı eserdir. 244 bin ton malzeme taşınarak 457 metre uzunlukta, 15 metre genişlikte ve 9 metre yükseklikte dev bir koridoru andıran muhteşem bir eserdir.

1970 yılında Robert Smithson’ın Büyük Tuz Gölü’nü kullanarak ortaya çıkardığı Spiral Mendirek adlı çalışmasında, dağınık duran kayalıklar bir araya getirilmiş ve kendi içlerine dönük bir sarmal oluşturularak en son sarmal da çıkmaz yapılmıştır. Mevsimlere bağlı olarak yosunların miktarlarının çoğalıp azalmasına, tuz tabakalarının kayalara yerleşmesine göre sarmaldaki suyun rengi de değişmektedir.

Roden Krateri de 1979 yılında James Turrel’in başlayıp devam ettirdiği, sönmüş bir volkanın tepesinde yapılmaya başlanmış bir eserdir. Turrel bu eserini yalnızca kendisinin seçtiği sanatseverlere gösteriyor. Işık oyunları da Roden krateri eserini de başka bir havaya sokuyor.

Bu eserlerin tümünde kullanılan malzemelerin tamamı doğadan alınmış ve devasa büyüklükte eserlerdir. Uzaydan görülebilen bu eserleri internet üzerindeki uydu görüntülerinden de görmek mümkün.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.