Uzaydan çekilen volkanik patlamalar
Menu

Uzaydan çekilen volkanik patlamalar

uzaydan volkan görüntüleri

Büyük patlamalar ile kızgın lav püskürten yanardağlar hep insanları korkutmuştur. Vezüv yanardağı Pompei ve Herculaneum şehirlerini toprak altına gömmüştür. Endonezya’da olan Krakatau yanardağı patladığında atmosfere doğru yaklaşık 75 bin metre püskürmüştür. NASA, çeşitli uydular ile pek çok volkanın patlama halini uzaydan çekmiştir. İşte, görüntüler ;

endonezya

Endonezya Merapi Dağı ;

6 Haziran 2006 tarihinde patlayan dağ, 10 binden fazla insanın tahliye olmasına neden oldu. İşte, tam bu sırada NASA, uydudan dağın fotoğrafını çekti. Resimde olan kırmızı, bitki örtüsünü, parlak, opak duman ise volkanik duman ve güneybatıya doğru hareket ediyor.

mount belinda

Belinda Dağı,

Güney Amerika ve Antartika arasında olan Montagu adasında olan dağ, 23 Eylül 2005 yılında patladı. NASA’nın çektiği fotoğrafta, kırmızı sıcak alanları, mavi karları, beyaz buharı ve gri volkanik külü gösteriyor.

izlanda

Grimsvotn, İzlanda ;

Terra uydusu tarafından 21 mayıs 2011 yılında çekilen fotoğrafta, kahverengi olan yerler külleri gösteriyor. Grimsvotn dağı İzlanda’nın en aktif dağıdır. Patlama ile hava trafiği önemli ölçüde etkilenmiştir.

aleutian adası

Aleutian Adaları ;

Bu fotoğraf, Uluslar arası Uzay İstasyonu tarafından 23 mayıs 2006 yılında çekilmiştir. Kül bulutu yanardağın zirvesinde güneybatıya doğru hareket ediyor. Sis, adaya çökmüş durumda.

alaska

Cook Inlet, Alaska ;

31 Ocak 2006 yılında çekilen fotoğrafta, Alaska Volkan evine destek amaçlı çekim yapılmıştır. Bu yanardağı, yeryüzünden görmek imkansız olduğundan bölgeye bir uydu konumlandırılmıştır. Beyaz sıcak alanları kuzey kanattan aşağı indiği fotoğrafta açıkca ortaya çıkmıştır.

el salvador

Santa Ana in El Salvador ;

Gelişmiş Uzay Termal Emisyon ve Yansıma Radyometresi tarafından 3 Şubat 2001 tarihinde çekilen fotoğraftır. Kraterin ortasında olan mavi nokta krater gölüdür. Kaynar su ile doludur. 1 Ekim 2005 tarihinde bu yanardağ harekete geçmiş ve havaya kül püskürtmeye başlamıştır. Oluşan heyelanda iki kişi hayatını kaybetmiştir.

afrika

Orta Afrika, Virunga Zinciri ;

Uzay mekiği Endeavor tarafından 1994 yılında çekilen bu fotoğrafta, Kongo sınırı ve Kivu gölüde gözükmektedir. Volkan etrafında olan lav gölü de net bir şekilde ortadadır.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.