Uyurken niçin susamayız
Menu

Uyurken niçin susamayız

uyurken niçin susamayız

Gün içinde uyanıkken belli aralıklarla su tüketme ihtiyacı duyarız. Peki su ihtiyacını gece uyurken neden duymayız ya da niçin susamayız? Bu konuyla ilgili yapılan bilimsel araştırmaların sonuçlarını sizlerle paylaşmak istiyoruz.

biyolojik saat

İnsanların biyolojik saatlerinin uyku esnasında, vücuttaki hücrelerin su tutmasına imkan veren vasopresin hormonunu harekete geçirerek, vücudun su düzenlemesini kontrol ediyor. Uyanık olduğumuz saatlerde idrarla kaybedilen su vücut tarafından su içilerek dengelenmekte. Ancak uyuduğumuz sürede su içmediğimiz için tuvalete de gitmiyoruz. Vücudumuzun ihtiyacı olan suyun tutulması için farklı bir mekanizma kullanıyoruz.

vasopresin hormonu

Yapılan araştırmalarda, uyuduğumuz sürede biyolojik saatle alakalı sinir hücrelerince salgılanmakta olan vasopresin hormonu düzeyimizde yükselme görülmekte.

su içme ihtiyacı

Farelerin vasopresin ve biyolojik saatle olan sinir hücresi etkinlikleri insanlarınkiyle benzerlik gösterdiğinden, duyusal sinir hücreleri uyarılarak bunların aralarındaki elektriksel etkinlik takip edilmiştir. Uyanıklık ve uyku döngüsü arasındaki iletişim karşılaştırılmış, saat hücreleri aktif haldeyken vasopresin ve duyusal sinir hücrelerince gerçekleştirilen iletişimin büyük oranda azaldığı görülmüştür. Bu sinir hücrelerinin açlık ve uyku gibi mekanizmaları da düzenleyip düzenlemediği ile ilgili çalışmalar devam ediyor.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.