Menu

Uyurgezerlik hakkında

uyurbaş

Uyku halinde, uyanıkken yapılan hareketlerin tamamına uyurgezerlik denilmektedir. Yürümek, araba kullanmak, yemek yapmak bunlardan bazılarıdır. Dünya nüfusunun %1’inde uyurgezerlik vardır. Hafife alınmaması gereken bir durumdur. Çok ağır yaralanmalara neden olabilir.

uyur gezer1

Uyurgezerlik, uykunun REM durumunda ortaya çıkan bir durum. REM rüya gördüğümüz zaman aralığıdır. Yaklaşık 30 dakika ve üstü süren bir zaman aralığıdır. Aslında derin uykuda yarı uyanık olmak olarak adlandırılır. Uyurgezerlerin bazıları, ev içinde dolaşırken bazıları yatak kenarında sadece oturur.

uyur3

Çocuklarda beyin uyku ve uyanma süreçlerine alışkın olmadığından daha fazla görülür. Yetişkinlerde ise durum biraz farklıdır. Endişe ve yorgunluk dönemlerinde uyurgezerlik daha fazla görülür. Bu nedenle depresyon ve psikolojik sorunlarda uyurgezerlik vakkaları görülür. Ergenlik döneminde görülen uyurgezerlik hekime mutlaka gösterilmelidir. Çünkü, epilepsi veya kullanılan bir ilacın yan etkisi olabilir.

uyur4

Uyurgezerlik durumunda kişi yaptığı hiçbirşeyi hatırlamaz ve seslenilse bile uyanmaz. Çocuklarda 6-12 yaş arası başlayabilir, kızlardan çok erkek çocuklarda görülür. Ergenlik çağına geçildiğinde kendiliğinden geçer. Uyurgezerlik ile ilgili dikkat edilmesi gereken şey, çeşitli yaralanmalardır. karanlıkta yürüyen kişinin merdivenlerden yuvarlanması gibi tehlikeli durumlar yaşanabilir.

uyur2

Bu arada uyurgezer bir yakınınız varsa, yatak kenarında bulunan masa, komidin gibi eşyalar kaldırılmalı ve  merdivenlere kapı yaptırmakta fayda vardır. Uyurgezerliğin tedavisinde, uyku bozuklukları incelenir. Bazen bir psikolog eşliğinde stres ve depresyon tedavisi yapılabilir.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.