Menu

Uyku hakkında ilginç araştırmalar

uyku baş

Uykusuzluğun vücudumuz üzerinde ki en büyük etkisi düşünme ve algılamada oluşan sorunlardır. Fakat, son yapılan araştırmalar çok daha şaşırtıcı bir durumu ortaya koydu. İngiltere’de yapılan araştırmalarda uykusuzluğun insanlarda genetiği değiştirdiği ortaya çıktı.

uykusuz

Yapılan araştırmalarda deneklerin 1 hafta uyumaması sağlandı. Bu arada diğer bir denek grubuna ise, bir hafta günde 7-8 saat kadar uyku uyumaları sağlandı. Deneklerden alınan kan örneklerinde, uykusuz kalanların genlerinde değişimler olduğu gözlemlendi. Aynı araştırma içinde günde 6 saatten az uyku uyuyanların, kanser, diyabet, kalp, damar tıkanıklığı, karaciğer sorunları gözlemlendi.

uyku2

Uykumuzu düzenleyen sistem, komplike bir sistemdir. Bu sistem bozulunca, bağışıklık sistemi dahil olmak üzere pek çok sistemimiz hasar görmeye başlıyor. Uykusuzluk metabolizmamızda bulunan pek çok geni hızla bozar. Genlerin bozulması sonucu pek çok mutasyon yaşarız. Yedi saat değil günde 6 saat uyuyan insanlarda bile genlerde bozulmalar saptanmıştır. Özetle, vücut mekanizmamız ile, kanser ve uyku arasında çok önemli bir bağ vardır. Genlerde oluşan mutasyonlar, bağışıklık sistemini bozarken kansere neden olmaktadır.

uyku4

Uykusuzluk sorunları özellikle hamilelerde, gebelik şekerini arttırır ve düşükler, hamilelik sorunları yaratır. Yetersiz uyku aynı anne adayı gibi bebeğinde genlerinde mutasyon yaratır. Bebeklerde doğum anormallikleri görülebilir. Hamilelere ilaç kullanılması tavsiye edilmez.  Bu nedenle hemen bir doktora başvurmak gereklidir.

uyku5

Uykusuzluk sorunu yaşayan kişilerin aklına göre ilaç kullanması doğru değildir. Bu tarz ilaçlar genelde metabolizma hızınıza göre verilir. Aldığınız ilaç sizi derin uykuya sokabilir veya sersemletebilir. Bu tarz uykular gerçek uyku değildir. Muayene olarak, doktor kontrolünde kullanmak en doğru yöntemdir. Uyku sorunlarının altında yatan nedenler uyku merkezlerinde tedavi edilebilmektedir. Uyku apnesi olan insanlar da bu riskleri taşımaktadır.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.