Üveit hastalığı, tipleri, belirtileri, teşhis ve tedavi
Menu

Üveit hastalığı, tipleri, belirtileri, teşhis ve tedavi

üveit hastalığı

Üveit hastalığı, erken tanı ve tedavi yapılmaz ise körlükle sonuçlanır. Hastalık, gözün uvea tabakasında oluşan iltihaptır. Görme kaybına neden olan bu hastalıkla ilgili her şeyi sizlere anlatalım istedik. İşte, Üveit hastalığı, tedavi, teşhis ve tipleri ;

üveit tedavisi

Üveit belirtileri nelerdir?

Uvea tabakasında gözü beseleyen damarlar bulunur. Bu damarlarda oluşan iltihaplar nedeni ile tüm göz etkilenmektedir. Hastalıkta, iris, koroid ve kirpiksi cisimden oluşan tabakaların biri ya da hepsi etkilenebilir. Üveit, bir virüs ya da mikrop nedeni ile başlasa bile aslında tamamen bağışıklık sisteminin ters çalışması ile oluşur. Son derece karmaşık bir hastalıktır. Seyri kişiye özel devam eder. Üveit konusunda uzmanlaşmış bir hekimin kontrolüne girmek gerekir.

  1. Göz ağrısı,
  2. Bulanık görme,
  3. Kamaşma ve ışığa hassasiyet,
  4. Görme alanında oluşan lekeleri,
  5. Göz yaşarması başlıca üveit belirtileridir.

Fakat, bazı hastalarda hiçbir belirti vermeden göz muayenesi ile anlaşılabilir bir hastalıktır. Hastanın kendisi rahatsızlık duyarak doktora kontrole gitmesi gerekir. Özellikle, üveit konusunda uzman olan bir doktora gitmek çok önemlidir. Hastaya, kan tahlili, radyolojik muayene yapılır.

Üveit hastalığına neden olan hastalıklar

Hastaların yaklaşık %30’unda bir neden olmadan üveit başlayabilir.

Behçet hastalığı, enfeksiyonlar (bakteri, virüs ve mantarlar), göz travmaları, bağışıklık sistemi hastalıkları, romatizmal hastalıklar, kolit  üveit hastalığına neden olabilir.

Üveit tedavisi

Üveit tedavisinde öncelikle hastalığa neden olan bir hastalık varsa o tedavi edilir. Hastalara, güneş gözlüğü kullanması tavsiye edilir. Göz bebeğini büyüten damlalar kullanılır. Bu ilaçlar kortizonlu tabletler ve iğneler ile desteklenir. Bazı hastalara bağışıklık sisteminin çalışmasını değiştirmek için ilaç verilebilir. Üveit tedavisinde hastanın çok kontrollü takibi yapılmalıdır. erken tanı, doğru tedavi, iyi doktor ile hastalıktan kurtulunabilir.

Behçet hastalığı

1937 yılında Prof. Hulusi Behçet tarafından tanımlanan bir hastalıktır. Genelde Akdeniz ülkelerinde, Japonya’da görülen gözde üveit, ağızda aftlarla kendini gösteren bir hastalıktır. Gözlerde kanlanma ve bulanık görme ile başlar. Pek çok çeşidi vardır. Gözlerde körlüğe varabilen ağır bir seyir izler. Erkeklerde, gözün görme tabakasını daha iyi tutar. Günümüzde bu hastalık %80 oranında tedavi edilir.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.