Menu

Utangaçlığı yenmenin yolları

Utangaçlık, yanınızda başka insanlar varken gergin, beceriksiz ve iletişim sorunları yaşamaktır. Hepimizin yani bütün insanların zaman zaman utangaçlık yaşaması gayet normaldir.  Özellikle aşık olduğumuz ya da beğendiğimiz insanların yanında, topluluk önünde konuşurken, yabancı olduğumuz ortamlarda utangaçlık yaşanabilir. Fakat, utangaçlık normal hayatınızı etkiliyor ve engel oluyorsa bir hekimden destek almakta fayda vardır.

Utangaçlığınıza neden olan sebepleri bir düşünün. Buna başlarken önünüze bir kağıt ve kalem alın ve geçmiş zamanlarda en fazla utangaçlık hissettiğiniz olay ve durumları yazın. Bu durumu analiz etmeye çalışın. Utangaçlığın kökeninde genelde kendini yetersiz hissetme ve güvensizlik vardır. Kendinizi ne yaptığınızda güvende hissetmediğinizi bulmaya çalışın böylece utangaçlığınızı yenebilirsiniz.

Kendinize güvenmediğiniz konuları ve olayları bulduğunuzda bunu yenmenin en kolay yolu bu konularda kendinizi geliştirmektir. Örneğin, bir konuşma ya da sunum yapacaksanız çok çalışın, araştırın ve pratik yapın. Bu konuda çok çalışınca, bilgi sahibi olacağınızdan utangaçlığınız da kaybolacaktır.

Başarılı ve yeterli olduğunuz konuları bulun. Hangi konuda iyisiniz? İyi olduğunuz konularda bir liste yazın. Siz bile kabarık listeyi görünce şaşıracaksınız. Başarılı olduğunuz konularda hiç utangaç olmadığınızı fark edeceksiniz.

Çoğumuz, bir şeyler yaparken başkalarının ne düşüneceğini umursarlar. Fakat, insanlar kendi davranışları ile meşguldür. Sizin davranışlarınıza dikkat bile etmezler. Bu nedenle, istediğiniz herşeyi rahatlıkla yapabilirsiniz. Bunu aklınıza yerleştirdiğinizde utangaçlığın aslında sadece sizinle ilgili olduğunu ve utanmak diye bir şey olmadığını anlarsınız. Bu sadece kendinizi çok incelediğiniz anlamına çıkar.

Yanınızda, iş hayatınızda ya da arkadaşlarınız arasında kendine güvenen ve hiç utangaç olmayan başarılı birini kendinize model olarak seçin ve herhangi bir utangaçlık anında acaba o bu durumda ne yapardı diye düşünün ve onu uygulayın. Bir süre sonra mizacınız mutlaka dönecektir. Biraz o kişiye benzemeye başlarsınız.

 

 

 

 

 

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.