Üstüne adet görme nedir
Menu

Üstüne adet görme nedir

üstüne adet görmek

Hamilelikte halk arasında bir deyim olan üstüne görmek, üstüne adet olmak diye isimlenen durum aslında tıp dilinde implantasyon kanaması olarak bilinir. Hamileliğin ilk ayında olan bu kanama adet kanaması olarak düşünülür. Üstüne adet görmek nedir?

hamilelikte kanama

İmplantasyon kanaması, her hamilelikte rastlanan bir olay değildir. Hamileliğin ilk günlerinde gebeliğin rahim içi tabakaya yerleşmesinden kaynaklanır. Genelde adet günün başlarına denk gelen bu kanama, hamile olduğunu bilmeyen anne adayı için normal bir adet kanaması kabul edilir. İkinci aya girilip, adet olmayınca hasta hamile olduğunu fark eder.

üstüne görme nedir

Üstüne görmede yaşanan kanama aslında bir adet kanaması gibi değildir. Rengi ve miktarı adet kanamsından farklıdır. Fakat, tam adet gününün başlangıcında olduğundan hamile adayı bunu fark etmeyebilir.  Gebeliğe ve bebeğe zararı yoktur. Hamile olduğunu fark etmeyen anne adayı bu arada gebe olduğunu fark etmediğinden çeşitli ilaçlar ve röntgene girebilir. İstenmeyen gebeliklerde geç kalınabilir.  Bu açıdan doktorlar, gebe olmayı planlayan çiftlere dikkatli olmalarını söyler.

Üstüne görmek ile adet kanaması arasındaki farklar nelerdir?

Üstüne görmede kanama, normal adet kanamasından daha hafif ve düzensizdir. Kanama, döllenmeden yaklaşık 10 gün sonra gerçekleşir. Bu nedenle hamile kalmayı planlayan anne adaylarına, normal adet düzeninden daha hafif ve düzensiz olan kanamalarda hemen bir doktora başvurmaları önerilir. Doktora gidecek durum yoksa kanda veya tahlil ile gebelik testi yapılmalıdır.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.