Menu

Unutulmak üzere olan şifalı içeceklerimiz

geleneksel şerbetler

Eski dönemlerden beri hem Osmanlı saray mutfaklarında, hem de halkın sofralarında her zaman varlığını sürdüren şifalı içeceklerimiz geleneksel şerbetlerimizdir. Misafirliklerde mutlaka ikram edilen ve paylaşılan bu lezzetler, günümüzde unutulmak üzere. Ancak hala bazı yörelerimizde bu geleneklerimiz yaşatılmaya çalışılmaktadır. İşte, unutulmak üzere olan şifalı içeceklerimiz;

çilek şerbeti

Çilek şerbeti: malzemeleri 500 gr çilek, 130 gr toz şeker ve 1 lt su’dur. Çilekler yıkanıp temizlendikten sonra saplarından ayıklanır. Akşam şekerle karıştırılır ve buzdolabında sabaha dek bekletilir. Su konulan tencerede 5 dakika kadar kısık ateşte kaynatılır, sonrasında soğumaya bırakılır. En son olarak süzüldükten sonra soğuk olarak servis edilir.

gül şerbeti

Gül şerbeti: Malzemeleri 500 gr gül yaprağı, 1 lt su ve 130 gr şekerdir. Gül yaprakları şekerle ovulduktan sonra, 2-3 saat kadar beklemeye alınır. Su konulan tencerede kısık ateşte kaynatılır. Daha sonra süzülerek soğuk bir şekilde servis edilir.

kızılcık şerbeti

Kızılcık şerbeti: Şerbetin malzemeleri 500 gr kızılcık, 2 tatlı kaşığı limon suyu, 1 lt su ve 300 gr toz şekerdir. Kızılcıklar yıkandıktan sonra suyun yarısının konduğu tencerede kaynatılır. Kaynama işlemi biten kızılcıklar bir süzgece alınıp ezilir ve ezilerek suyu çıkarılır. Şeker ve diğer kalan su birlikte kaynatılıp, çıkarılan kızılcık suyu eklenir. Bir taşım kaynadıktan sonra limon suyu eklenir. Sonrasında soğumaya bırakılır ve soğuk olarak servis edilir.

karadut şerbeti

Karadut şerbeti: Malzemeleri 500 gr karadut, 1 lt su ve 130 gr toz şekerdir. Çilekte olduğu gibi karadutlar, akşamdan şekerle karıştırılır ve sabaha kadar buzdolabında bekletilir. Bekletilen karadutlar su konulan tencereye alınır ve kısık ateş üzerinde kaynatılır. Kaynadıktan 5 dakika sonra ocak kapatılıp soğumaya bırakılır ve soğuk olarak servis edilir.

One Response
  1. AHMET ISSEVER

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.