Unutkanlık hastalığı
Menu

Unutkanlık hastalığı

unutbaş

Günlük hayatınızı etkilemeyen unutkanlıklar için uzmanlar, korkulacak bir şey olmadığını söylüyorlar. Gün içinde dikkat dağınıklığı ile oluşan bu unutkanlıklar zararsız olsa da bir hekime başvurmakta fayda vardır.

 

unutkanlık1

Yaklaşık, 60 yaş sonrası unutkanlıklar yaşanıyorsa bir nöroloğa başvurmak gereklidir. Fakat 40’lı yaşlarda sonra başlayan unutkanlık, halsizlik, dikkat eksikliği ve tembellik başlamışsa kesinlikle bir psikoloğa başvurulmalıdır. Tüm bunlar depresyon belirtisidir.

unut3

Uzmanlar, depresyonun unutkanlık yapabildiğini söylüyorlar fakat, kaygı bozukluğu ve panik atak gibi hastalıkların da unutkanlık yapabildiğini belirtiyorlar. Bunun dışında bunama, trafik kazaları, beyin travmaları ve menenjit unutkanlık yapabilir.

unutkanlık2

Unutkanlığı engellemek için ; Bol su içmek, dengeli beslenmek, uykuyu düzgün almak, ağır diyetler ve uzun süren açlıktan uzak durmak, spor yapmak, bulmaca çözmek, kitap okumak ve müzik dinlemek gereklidir.

unut4

Ruhsal nedenler ile oluşan unutkanlıklar için bir psikolog takviyesi almak gereklidir. Travmalarda, özel tedaviler uygulanmalıdır. Bunama sonucu unutkanlıklarda hafızayı kuvvetlendirici ilaçlar, beslenme şekilleri benimsenmelidir.

unut5

 
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.