Uçak korkusu – Uçuş fobisi
Menu

Uçak korkusu – Uçuş fobisi

uçuş fobisi

Uçak korkusu – Uçuş fobisi

Uçak korkusu ya da fobisi son yılların en etkili psikolojik sorunlarındandır. Uçak biletlerinin ucuzlaması ile ortaya daha fazla çıkan bu kokuyu yenmek için pek çok insan psikolojik tedavi görmektedir. Sık yolculuk yapması gereken insanlarda uçuş korkusu yaşamak iş hayatını ciddi manada tehlikeye atmaktadır.

uçuş korkusu

Uçaklar ne kadar güvenlidir?

Uçaklar bugün dünyanın en güvenilir araçlarıdır. Çünkü, uçaklarda her sistemin bir yedeği vardır. Bu yedekli sistem nedeni ile uçaklar güvenlidir. Çift motorlu bir uçak tek motorla, 4 motorlu bir uçak 2 motorla uçuşunu tamamlayabilir. Üstelik, uçak motorları her tip hava koşuluna, basınca ve yangına dayanıklı malzemeden üretilir. Uçak parçaları, sıklıkla değiştirilir ve yenisi takılır.

Her uçuş sırasında iki pilot uçakta bulunur. Pilotlar sürekli olarak sağlık ve eğitime alınır. Uçuş yapacak bir uçağa alkollü ve hastalar alınmaz. Tehlikeli olan bagajlar uçağa alınmaz. Yapılan araştırmalarda uçak kazasında ölme riski 7 milyonda birdir. Bu oran bisiklete binen, araba kullanan ve yürüyen insanlardan çok daha düşüktür. İşte bu nedenle, uçaklar dünyanın en güvenilir yolculuk araçlarıdır.

Uçuş fobisi belirtileri nelerdir?

Uçuş korkusu olanlarda uçağın havalanması ile birlikte nefes darlığı, göğüste sıkışma, vücutta uyuşma, kas ağrıları ve baş dönmesi oluşur. Karın ağrısı ve bulantı yanı sıra baygınlık, kontrolü kaybetme ve ölüm korkusu sıklıkla yaşanır. Tüm bu belirtiler, beyinden salgılanan aşırı kimyasallar ve hormonlar nedeniyledir. Şikayetlerin şiddeti salgılanan hormona göre artar. Uçuş korkusu olan kişilerde sıklıkla telaşlı, çabuk öfkelenen, detaycı ve mükemmeliyetçidir. Uçakta genelde koridor veya en arka kısmı tercih eder. Aslında bu insanlar anksiyete ve panik atak nöbeti geçirirler. Obsesif kompulsif bozukluğu olan kişilerde uçuş fobisi gelişmesi gayet normaldir.

Uçuş fobisinden nasıl korunulur?

Uçuş öncesi, alkol, çay ve kahve tüketimi sınırlanmalıdır. Bu nedenle alkol dahil olmak üzere bu tarz içeceklerden uzak durulmalıdır. Gazlı içecekler ise midede şişkinlik yaratır bu nedenle uçak fobisi olanlara önerilmez. Uçuş korkusu olanlara uçağa binmeden daha erken alana gitmek önerilir. Bu durumda hasta uçağa yetişme paniği yaşamayacaktır. Havalimanına nasıl ulaşılacağı ve bavul hazırlıkları önceden kararlaştırılmalıdır. Kişi, uçuş öncesi panik yaşamamalıdır. Uçuş korkusu olanlara rahat olmak için bol ve sıkmayan kıyafetler önerilir. Yolculuk boyunca rahat olmak için bol giysiler, yüksek topuklu ayakkabılar tercih edilmemelidir. İyi dinlenmiş ve uykuyu iyi çekmek, midenin dolu olmaması önemlidir. Eğer türbülans korkusu yaşıyorsanız kesinlikle uçağın kanat kısmında yolculuk yapılmalıdır. Bu bölgede sarsıntı daha az hissedilir. Eğer havada panik olursanız, kasları gevşetmek ve sıkmak, düşünceleri bir yere odaklamak çok faydalıdır. Uygunsa yan koltukta olan yolcuyla sohbet etmek faydalıdır veya kitap okunabilir. Kabin ekibine uçuş fobinizi anlatabilir ve destek isteyebilirsiniz.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.