Menu

Tuz tüketimini azaltmanın faydaları

tuz baş

Tuz vücudumuz için faydalı fakat fazla alındığı zaman da çok tehlikelidir. İyot, tiroid bezimizin hormon salgılamasını sağlar.  Beynin ve sinir sisteminin çalışması ve hormonların çalışması için iyot kesinlikle şarttır. Günlük tüketimini fazla yaptığımızda vücutta ciddi hasar yaratan tuzu azaltmalıyız. Tuz kullanımını azaltmak için ne yapmalıyız?

tuz1

İnsan vücudunda sodyum yani tuz dengesini böbrekler sağlar.  Böbreklerimiz fazla alınan tuzu yani sodyumu dışarıya atar. Arta kalan kısmı ise terleme ile atılır. Böbreklerde oluşan ufak bir hasar tuzu atmakta zorlanma sağlar. Böylece tuz vücutta birikmeye başlar. Yüz, eller, bacaklarda şişmeler oluşur yani vücudunuz ödem yaratır. Tuz fazlası, kan basıncını yükseltir, kalp ve böbrek hastalıkları, felç riski yaratır. Tuz nedeni ile bugün tansiyon hastası olanların sayısı yaklaşık %30’dur.

tuz2

Uzmanlar günlük 5 gr. kadar tuz tüketmenin yeterli olduğunu söylüyor. Fakat, tüm dünyada kişi başı tuz tüketimi en yüksek olan ülke bizim ülkemizdir. Tuz tüketimini azaltmak için, tuz yerine baharat, sirke ve tatlandırıcı soslar kullanılabilir. Bu tarz soslar alınırken saf olması ve içinde tuz barındırmamasına dikkat etmekte fayda vardır. Tuzun azaltılması sayesinde hem vücudumuz rahatlayacak hem de uzun, sağlıklı yaşam sağlanacaktır.

tuz4

Tuz tüketimini azaltmak için uzmanlar pek çok uyarı yapıyor. Tuz tüketimini azaltmak için, yemeğin tadına bakmadan tuz atma alışkanlığınızdan vazgeçin. Tuzsuz yemek tatsız diyorsanız, biber, sirke, limon suyu ve çeşitli aromalar kullanılabilir. Mümkün olduğunca konserve gıdalardan ve turşulardan özel soslardan uzak durun. Yemek pişerken içine tuz koymayın. Piyasada satılan yapay ları kullanın. Nane, kekik, soğan, sarımsak yemeklerde tuzu aratmayabilir. Etleri, süt, sarımsak ve sirke ile terbiyelemek ve bol baharat ile pişirmek tuzu aratmayabilir.  Marketlerden alışveriş yapılırken aldığınız yiyeceklerin içeriklerini mutlaka okuyun.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.