Tütün bağımlısı ülkeler
Menu

Tütün bağımlısı ülkeler

tütün bağımlısı ülkeler

Çok eski tarihlerden beri tütün ve benzeri keyif verici maddeler insanlar tarafından tüketilmiş ve bağımlılık derecesinde kullanılmıştır. Zararları her ne kadar bilindik olsa da tütün bu maddelerin içinde en fazla kullanılanı olmuştur. Günümüzde de hala tütün kullanımı oldukça yüksek oranda. Yazımızda en fazla tütün kullanılan ülkeleri sıraladık. İşte, tütün bağımlısı o ülkeler;

kiribati

Kiribati: Nüfusun yaklaşık %58’i tütün bağımlısı olan, Pasifik’te 33 adanın birleşiminden oluşan Kiribati’nin nüfusu yaklaşık 100 bin civarında. Dünya üzerinde kişi başına düşen tütün kullanımı bakımından ilk sırada gelmektedir. Her yıl yaklaşık 90 milyon paketin üzerinde sigara ithal eden bir ülke.

nauru

Nauru: Mikronezya ada ülkesi olan Nauru, 9 bin kişilik nüfusu ile dünyanın en küçük ikinci ülkesidir. Erkeklerin %97’si kadınlarında %93’ü obez olan ülke aynı zamanda dünyanın en şişman nüfusa sahip ülkesidir. Tüm Nauru yerlilerinin %52,9’u sigara tiryakisi.

vanuatu

Vanuatu: 220 nüfuslu bu ilkedeki insanların %52,5’u sigara tiryakisi durumunda. Pasifik’te 82 adadan oluşan bu ada ülkesi listemizde üçüncü sırada yer aldı.

bosna hersek

Bosna Hersek: Listemizdeki tek Avrupa ülkesi olan Bosna Hersek’te nüfusun %44’ü sigara tiryakisi. 3,7 milyon nüfuslu ülkenin yarıya yakını tütün bağımlısı ve sigara paketinin en düşük satıldığı ülkelerden biri.

palau

Palau: Batı Pasifik’te başka bir ada ülkesi olan Palau’nun nüfusu 21 bin civarında ve nüfusun %44’ü sigara tiryakisi. BM istatistiklerine göre 2012 yılının kişi başına en fazla uyuşturucu madde ( esrar ) ve bira tüketilen ülkesi durumunda.

papua yeni gine

Papua Yeni Gine: 6,3 milyon nüfusa sahip ülkenin %44’ü sigara içiyor. Tütün kullanmak Papua Yeni Gine kültürünün bir parçası haline gelmiş. Dünyanın üçüncü büyük yağmur ormanlarını, tüm dünyanın hayvan ve bitki türlerinin %5’ini barındıran ülkede tütün bağımlılığı ciddi bir sorun aslında.