Tütsü ve mumlardaki tehlike
Menu

Tütsü ve mumlardaki tehlike

tütsü baş

Avrupa’nın pek çok şehrinde tütsüler ve kokulu mumlar yasaklanıyor. Hayatımızın her anına ortaklık eden tütsü ve kokulu mumların içinde bulunan etken kimyasalların kanser yapabileceği riski çok yüksek kabul ediliyor. Yapılan araştırmalarda hava kirliliğinden bile daha zararlı kabul edilen bu iki ürün, Endüstriyel Çevre ve Riskler Ulusal Enstitüsü tarafından yayınlanan son inceleme ile risk kabul edilmiştir.

tütsü

Tütsü içinde yandığında ortaya çıkan toksik maddeler, benzen ve formaldehit vardır. Mumların içinde akrolein ve formaldehit vardır. Benzen, tüm dünyada kanserojen madde olarak kabul edilmektedir. Formaldehit, burun ve solunum yollarında ileri derecede tahriş yarattığını biliyoruz. Tüm bu maddeler tütsü ve mumlarda kullanılıyor. Fakat, tütsülerin içinde bulunan kimyasallar tam olarak ayrıştırılabilmiş değil. Çünkü, çok fazla madde kullanılarak tütsü yapılmaktadır.

tütsü2

Tütsülerin çok eski dönemlerden günümüze kadar kullanıldığını biliyoruz. Zararlı hale gelmesinin sebebi, öz çiçek ve odun kullanılırken bugün sentetik, kimyasal maddeler ile üretim yapılmasıdır. Kanserojen etkiyi oluşturan sadece tütsü değildir. Aynı maddelerin kullanıldığı sabunlar, duş jelleri ve mumlar tehlike yaratmaktadır.  Bu ürünler ile banyo yapıldığında oluşan buhar ile solunum sisteminize kimyasalları çok daha kolay alırsınız. Son dönemde bu tarz ürünlerin üretiminde ki artış, kanser vakalarının da artmasına neden olmaktadır.

mum

Piyasadan ucuz diye satın aldığınız pek çok parfüm, içinde bol kimyasal barındırır. Mum, tütsü, banyo jeli vs. ürünleri satın alırken kaliteli ve güveneceğiniz markaları tercih etmekte fayda vardır. Yaklaşık 50-60 yıldır, tütsünün kanserojen etkisi olduğu biliniyor. Solunum yolu ile alınarak, lösemi, lenfoma ve beyinde tümör oluşumu yaratmaktadır.

mum2

Bir diğer önemli konu büyük alışveriş merkezlerinde bu ürünlerin sürekli olarak denenmesidir. Merkezi klima sistemi ile soğutulan ve ısıtılan bu alanlarda, havaya dağılan kimyasal partüküller klimaların bunları sürekli ortamda dolaştırmasıdır. Böylece o kokuyu denemeseniz de, solunum yolu ile zararlı maddeleri vücudunuza alırsınız.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.