Menu

Türkiye’de en çok hangi isimler veriliyor?

irem

Türkiye’de bebeklere en çok hangi isim veriliyor? İçişleri Bakanlığı Nüfus dairesi 2008’in rakamlarını açıkladı.

Türkiye’de, önceki yıl olduğu gibi 2008 yılında da erkek bebeklere en fazla verilen isim “Yusuf” olurken, kız çocuklarında ise “Zeynep” adı yine en fazla tercih edildi.

İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, Türkiye’de geçen yıl dünyaya gelen erkek çocuklar için en çok tercih edilen isim, 2007 yılındaki gibi “Yusuf” oldu. Erkek bebeklerde “Yusuf” isminin ardından ailelerin en çok “Arda”, “Mustafa”, “Mehmet” ve “Ahmet” isimlerini çocuklarına verdikleri bildirildi.

Kız bebeklerde ise yine 2007 yılında olduğu gibi 2008 yılında da aileler en fazla “Zeynep” adını koydu. “Elif”, “Yağmur”, “İrem” ve “Merve” de “Zeynep”i takip etti.

bahar

Bu arada, 1980-1990 yılları arasında en fazla kullanılan isimler, erkeklerde Mehmet, Mustafa, Murat, Ahmet ve Ali, kızlarda Fatma, Ayşe, Emine, Hatice ve Zeynep olmuştu.

Kayıtlara göre, 2000 ve 2005 yıllarında ise erkeklerde Mehmet, Yusuf, Furkan, Mustafa ve Emre, kızlarda ise Zeynep, Merve, İrem ve Fatma çocuklara en fazla konulan isimlerdi.

Son 50 Yorum
 1. esra Cevapla
 2. Yağmur Öztürk Cevapla
 3. Yunus Emre Özcan Cevapla
 4. Çoban Yiğit Cevapla
  • nehir Cevapla
 5. Bülent Ufuk Bozkan Cevapla
 6. İrem Ekinci Cevapla
 7. Falah Zaxoy Cevapla
 8. Çagla Naz Ekşiogulları Cevapla
 9. merve Cevapla
 10. ali Cevapla
 11. ali Cevapla
 12. sofya Cevapla
 13. ece Cevapla
 14. ece Cevapla
 15. betl Cevapla
 16. pınar Cevapla

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.