Menu

Türk batıl inançları

batıl baş

Türk toplumunda olan garip batıl inançlardan bir derleme yaptık. Liste hazırlanırken bazılarına da bizlerinde hayatında yer olduğunu fark ettik. İşte biz Türklere ait batıl inançlar ;

batıl1

Ayakkabılarınızdan biri ters olarak durursa, hastalık gelir. Ocak ayının birinci günü evine gelen kişi ya da ilk gördüğün kişi sana uğur veya uğursuzluk getirebilir. Cuma günü ana rahmine düşen çocuk bilgili ve dahi olur. Pazartesi başlayan işler yavaş gider.

Ergen bir erkek iki kız arasından geçerse köse olur. Evin ışığını erkek yakarsa o evde hep bereket ve nur olur. Bir kadın iki erkek arasından geçerse çocuğu olmaz.

batıl2

Çayını yarım bırakan kadın dul kalır. Ava giden kişinin arkasından süpürge atılmalıdır. El yıkanırken ilk sol elden başlanırsa uğursuzluk gelir. Sağ avuç kaşınırsa para gelir, sol kaşınırsa para çıkar. Bu nedenle sağ avuç kaşınıyorsa saçlara sürmek gereklidir. Böylece para saç kadar çoğalır.

Akşamları tırnak kesilmez, ıslık çalınmaz, ciklet çiğnenmez. Akşam çiğnenen ciklet ölü etidir. Hamile kadın aş ererken neye çok bakarsa çocuk ona benzer. Gece ay ışığında yıkananlar ay gibi parlarlar.

batıl3

Dolunayın olduğu gece doğan çocuklar uğurludur. Dolunayda doğan kızlar çok güzel olur. Güneş daima güzele vurur. Loğusa kadın evden çıkmamalıdır. Eğer çıkarsa, çocuğun başına bıçak, soğan ve sarımsak bırakılır.

Gece aynaya bakanın ömrü kısalır. Gece kadınlar evde kimse yoksa banyo yapmamalıdır. Akşam kapı önü süpürülmez. Gece göle girmek iyi değildir. Akşam soğan yenilen yere melekler gelmez.

batıl4

Köpeğin, horozun, öküzün vakitsizce ötmesi ve bağırması iyiye işaret değildir. Köpek başını gökyüzüne doğru çevirip uluması kan döküleceğine işarettir.  Evde bulunan yılan zenginlik getirir. Çakal uluyunca yere tükürmek, yıkımdan kurtarır.

Ölünün arkasından çok ağlanmaz. Geride kalanlar ölebilir. Sağ göz seyirirse iyi olaylar, sol seyirirse kötü bir şey olur. Kara kedi uğursuzdur. Önünüzden kara kedi geçerse işleriniz rast gitmez.

One Response
  1. Anonim Cevapla

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.