Tüp bebekte dış gebelik riski
Menu

Tüp bebekte dış gebelik riski

dış gebelik

Tüp bebek tedavisi yaptıran hastaların dış gebelik şansı yüksektir. Bunun nedeni tüp bebek uygulanan hastaların tüplerinin kapalı olması ya da hasarlı olması olarak kabul edilir. Buna rağmen, dış gebelik tüm tüp bebek uygulamalarında %2 olarak kabul edilir.

tüp bebekte dış gebelik

Dış gebelik belirtileri nelerdir?

Tüp bebek uygulamasından sonra yani embriyo yerleştirildikten 11-12 gün sonra kanda hamilelik testi yapılır. Çünkü daha bebeğin kesesi ultrasonda gözükmemektedir. Gebelik kesesinin görülmesi için yaklaşık 15 gün sonra hasta ultrason muayenesine çağrılır. Bu noktada ultrasonda gebelik kesesinin görülmemesi dış gebelik ihtimalini arttırır. Tekrar yapılan kan tahlillerinden sonra tam teşhis koyulur. Dış gebelik, için tedavi protokolü başlar.

Tüm tüp bebek uygulamalarında her yüz gebelikten 1 ya da 2si dış gebeliktir. Bunun başlıca nedeni, doğal yollardan hamile kalamayan tüpleri tıkalı ya da hasarlı olan hastaya yerleştirilen embriyonun tüpe yerleşememesidir.

Dış gebelik tedavisi nasıl yapılır?

Tüp bebek tedavisinde oluşan dış gebelik diğer normal dış gebelikler ile aynıdır. Bazen kendiliğinden kaybolabilir. Bazen de laparoskopik ameliyatlar ile gebelik sonlandırılır. Dış gebelik geçiren hastalar, 1-2 ay sonra tekrar tüp bebek deneyebilirler. Dış gebelik operasyonunda tüpleri alınanlarda da tüp bebek tedavisi uygulanır.

Dış gebelik riski yüksek olan hastalar kimlerdir?

Tüpleri tıkalı ya da hasarlı olan hastalar,

Pelvik enfeksiyon geçiren hastalar,

Daha önce dış gebelik geçiren hastalar da dış gebelik riski yüksektir.

Heteropik gebelik nedir?

Aynı anda hem rahimde hem de rahim dışında gebelik oluşmasına verilen isimdir. Genelde, tüp bebek uygulamalarında artmasının sebebi, birden çok embriyo transferi yapılmasıdır. Buna rağmen 20 binde 1 kez görülen bir durumdur.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.