Tüp bebek tedavisinin yan etkileri ve zararları
Menu

Tüp bebek tedavisinin yan etkileri ve zararları

tüp bebek zararlımı

Bugün tüm dünyada uygulanan pek çok tedavi belirli riskler içerir. Kullanılanların hepsi ilaç ve iğne, cerrahi operasyon olduğundan risk taşımayan veya yan etkisi bulunmayan bir uygulama şekli yoktur. Tüp bebek tedavisinde çok nadir olarak görülen bazı yan etkiler ve hastalıklar olabilir. Bu yan etki ve hastalıkların oranı düşük olduğundan tüp bebek tedavisi problemsiz bir tedavi kabul edilir.

tüp bebek tedavisi

Tüp bebek tedavisinde en önemli olan şey başarı oranıdır. Pek çok tüp bebek uzmanı ya da kliniği başarı oranını verirken hamile kalma oranı verirler. Oysa ki,  önemli olan şey sağlıklı bir bebek dünyaya getirmektir. Tüp bebekte başarı oranı anne adayının yaşına, yumurta kapasitesine, uygulanana ilaçlara verdiği etkiye bağlıdır.

Tüp bebek tedavisi ile oluşabilen yan etkiler nelerdir?

OHSS sendromu (Ovaryan Hipersimulasyon Sendromu) ; çok nadir görülen bu rahatsızlıkta, tüp bebek tedavisinde birden fazla yumurta oluşturmak için verilen hormon iğneleri ile beklenenin üstünde yumurta oluşması ve kistleşmesi ile karın boşluklarında su toplanmasına verilen isimdir. Tüp bebek uygulamalarında yaklaşık %3 civarında görülür. Çok şiddetli olanlarda hastaneye yatmak gerekir. Genelde, polikistik over hastaları OHSS sendromuna  çok daha yatkındır.  Zaten birden çok yumurta gelişip, her ay kistleştiğinden bu hastalarda tüp bebek uygulaması düzenli kan ve ultrason tahlilleri ile yapılmaktadır. OHSS sendromunun ağır olan tablosu %1 oranında bile görülmemektedir.

tüp bebeğin yan etkileri

Yumurtalıkların burkulması (Over torsiyonu) ; OHSS sendromuna giren hastalarda görülme oranı yüksektir. Yumurtalıkların bir tarafı karın duvarına diğer tarafı ise serbest haldedir. Yumurtalık bazen, bağ etrafında yarım ya da tam olarak dönebilir. Bu duruma over torsiyonu yani yumurtalık burkulması denilir.  Tüp bebek uygulamasında binde 1 görülme oranı vardır.

Çoğul gebelikler ; Tüp bebek uygulamalarında genelde son yıllara kadar birden fazla embriyo anne karnına yerleştirilmekteydi. Çoğul gebelikler erken doğum veya düşük açısından risklidir. Bu nedenle ülkemizde tek bir embriyo yerleştirilmektedir.

Kanama, enfeksiyonlar ; Yumurtaların gelişiminden sonra yumurta toplama işlemi cerrahi operasyon ile yapılır. Bazen, bu işlemde kanama ve enfeksiyon oluşabilir. Hastaya antibiyotik tedavisi uygulanır.

Dış gebelik ; Tüp bebek tedavisi yapılan hastaların çoğunluğunda tüpler hasarlı ya da tıkalıdır. Bu nedenle embriyo anne karnına yerleştikten sonra yerleşme sorunu yaşayabilir ve dış gebelik oluşabilir. Ultrason ile gebelik kesesi görülmez ise, dış gebelik tanısı koyulur.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.