Tüp bebek başarısı nasıl artar
Menu

Tüp bebek başarısı nasıl artar

tüp bebekte başarı şansı

Normal yollardan çocuk sahibi olamayanların tercih ettiği tüp bebek yöntemi, her zaman başarılı sonuçlar vermemektedir. Bebek hayaliyle yanıp tutuşan eşlerin ümitleri azalabilmekte, çocuk sahibi olamayacakları endişesine kapılabilmektedirler. Tüp bebekte başarı sansını arttırmanın yolu var mıdır? Yazımızda bu soruya ışık tutabilecek başarı sansını arttırabilecek bazı yöntemlerden bahsedeceğiz. İşte, bu yöntemlerden bazıları;

Yardımcı yuvalanma:

Bu yöntemde, zarını delemeyen embriyonun çıkamadığı hallerde zarda ufak zafiyetler oluşturulmakta ve embriyonun zarını rahatlıkla yırtarak çıkması sağlanmaktadır.

Embriyo yapıştırma:

Daha önce tüp bebek uygulaması yapılan ve başarılı sonuç alınamayan ileri yaşlardaki hatta 39-40 yaşındaki kadınlarda bu yöntemin başarılı olduğu görülmüştür. Bu yöntemin de tamamen başarılı olduğunu söylemek mümkün değildir.

Blastokist kültürü:

Özel olarak hazırlanan laboratuarlarda, en son teknolojilerin yardımıyla çok daha uzun müddet embriyonun canlı kalması sağlanmıştır. Bu sayede de 5-6 gün sonraya kadar transfer edilebilmesi sağlanmakta, gebe kalma olasılığı daha da yükselmektedir. Pozitif manada katkısı yüksek olan bu yöntem, bugün hemen her tüp bebek merkezinde uygulanmaktadır.

tüp bebekte başarı

Embriyo en gelişmiş şekline geldiğinde transferi oldukça avantaj sağlamaktadır.

Bekleme süresi uzatılan embriyonun canlı halinde inceleme yapma imkanı çok daha fazladır. Yapılan incelemelerde etik sorunlar görülürse bunlara müdahale etme şansı bulunmaktadır.

Birden fazla embriyo transferi yapıldığında çoklu gebelik olasılığı artmaktaydı. Uygulama sayesinde en gelişmiş embriyo transfer edilmekte ve çoklu gebelik ihtimali ortadan kalmaktadır. Uygulamada embriyonun gelişimi adım adım izlenebilmektedir.

Embriyo dondurma:

Yasal olarak en fazla embriyo yüklemesi üç adettir. Bu nedenden dolayı, arta kalan embriyoların korunması amacıyla embriyo dondurma uygulaması geliştirilmiştir. Yapılan tüp bebek uygulamalarında başarısız neticelerden sonra ileride yeniden kullanılmasına imkan sağlamaktadır. Bu uygulama ile bebek sahibi olanların da ileride ikinci bir bebek yapma olasılıkları da vardır. Bu sayede, tüp bebek uygulamasının ilk evreleri atlanır ve dondurulmuş embriyo kullanılarak transfer işlemi yapılabilir.

Bahsi geçen uygulamaların hepsi için, tüp bebek uygulamasının yüzde yüz başarılı sonuç vereceği uygulamalardır denemez. Yalnızca başarı oranını arttıran uygulamadaki yöntemlerdir.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.